Akdeniz’da Enerji Aramaları Başladı!

Akdeniz’da Enerji Aramaları Başladı!

Yerli enerji kaynaklarına yönelimin arttıracağının geçtiğimiz aylarda sinyallerini veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu konudaki ilk somut adımı attı. Akdeniz’de çalışmalara başlayan sismik gemi, sondaj çalışmalarında ilk girişimlerini sürdürüyor. Akdeniz ve Karadeniz’de gerçekleşecek olan çalışmaların ilkinin Akdeniz’de başlaması üzerine, bölgeden gelecek olumlu haberler bekleniyor.

Sismik araştırma gemisi aracılığı ile gerçekleşen çalışmaların Mayıs ayının sonuna kadar devam edeceği bildirildi. Bu süre zarfında beklentiler ise büyük. Bu zamana kadar yurt dışına bağımlı kaldığımız enerji kaynaklarının yurt içerisinden de elde edilebileceğini vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akdeniz ve Karadeniz’deki çalışmalardan umutlu.

Arama Gemisi Büyüleyici Özelliklere Sahip!
Sondaj ve arama çalışmalarının yürütüldüğü Barbaros Hayrettin Paşa gemisi ise özellikleri ile dikkat çekiyor. Türkiye’ye olumlu şeyler kazandırması beklenen gemi, 2012 yılında Türkiye tarafından yüksek bütçe ayrılarak satın alınmıştı. 130 Milyon dolarlık gemi, yerin 8 kilometre altını inceleyebiliyor. Farklı tipte veriler sunabilen gemi, yerin jeolojik yapısı hakkında detaylar sunabiliyor. Toplam 84 metre uzunluğundaki geminin ağırlığı ise muazzam. Tam 4 Bin 711 ton ağırlığa sahip gemi, bu ağırlığıyla hayrete düşürüyor.

Şuan çalışmaların sadece tek bir gemi olan Barbaros Hayrettin Paşa gemisi ile gerçekleştiği fakat sürecin tek gemi ile çalışmalara devam etmeyeceği bildirildi. Önümüzdeki günlerde diğer bir sismik gemimiz olan MTA Oruç Reis ile de aramaların başlayacağı bildirildi. Oruç Reis’in çalışmalara başlayacağı yer Akdeniz’mi olacak orası bilinmiyor. Karadeniz’de de yapılacağını bildiğimiz çalışmalar nedeniyle Oruç Reis gemisinin çalışmalara Karadeniz’de başlaması daha yüksek ihtimal gibi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0