Böbrek Sağlığı İçin Şekeri Azaltın!

Böbrek Sağlığı İçin Şekeri Azaltın!

Hayati önem taşıyan bir takım görevleri yerine getirdiği bilinen böbreklerimizin sağlığı için, tükettiğimiz bazı besin maddeleri büyük önem arz ediyor. Özelikle tuz ve şeker tüketimin böbrek sağlığı üzerindeki etkisi herkesçe biliniyor. Uzmanlar ise, ileriki yaşlarda böbrek rahatsızlıkları yaşamamaları için bireyleri, en başta tuz ve şeker tüketim miktarlarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor!
Yaşamsal öneme sahip görevleri olan böbrekler, bilindiği üzere alınan besinlerin vücut tarafından kullanılması sonucu açığa çıkan atık maddelerin boşaltımında görevli organlarımız. Vücudun tuz – su dengesini sağlayıcı ve tansiyonu düzenleyici özelliğiyle de bilinen böbreklerin en önemli görevlerinden biri de, kan yapımı için kemik iliğine komut vermek. Hal böyle olunca vücudumuz için hayati önem taşıyan böbreklerimizin korunması da büyük önem taşıyor. Böbrek sağlığının korunmasındaki en büyük husus ise, hiç şüphesiz tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmesi hususu.
Yemek kültürünün bir gereği olarak, Türk mutfağı şekerin ve tuzun bolca kullanılmasına ve dolayısıyla da toplum tarafından bolca tüketilmesine sebebiyet veriyor. Hal böyle olunca, burada en önemli vazife ise bireylere düşüyor. Zira böbreklerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yerine getirilmesi gereken ilk koşul, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi. Ancak ülkemizdeki beslenme alışkanlıkları düşünüldüğünde ortaya çıkan rakamlar, durumun vahametini ortaya koyuyor. Öyle ki, insan vücudu için günlük gerekli tuz tüketim miktarı 6 gram iken, ülkemizde bu miktar ortalama 18 gramı buluyor.

Şekere baktığımızda durum çok daha vahim görünüyor. Zira günlük 50 gramla sınırlı kalması gereken şeker tüketim miktarı, maalesef ülkemizde 150 gramlara kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca, uzmanlar şiddetle, günlük tuz ve şeker tüketim miktarının düşürülmesi yönünde çağrıda bulunuyorlar. İnsan vücudunun taze ve kuru, işlem görmemiş meyve sebzelerden alınandan haricinde, ekstradan tuz ve şekere ihtiyaç duymadığını üstüne basa basa vurgulayan uzmanlar, tuz tüketimi için turşu, salça ve salamura gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması; şeker açısından ise, hazır meyve suları, çay şekeri, tatlı, pasta gibi bolca şeker içiren gıdalardan uzak durularak, günlük tüketim miktarının en iyi ihtimalle günde 120 grama düşürülmesi gerektiğini savunuyorlar.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0