Florürlü Diş Macunlarına Dikkat!

Florürlü Diş Macunlarına Dikkat!

Uzun süredir zararlı olup olmadığına dair sık sık tartışılan florür maddesi ile ilgili araştırmalara devam ediliyor. Diş hekimi uzmanları tarafından diş sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle genel olarak önerilmeyen florürlü diş macunları ise hala piyasadaki yerini korumaya devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarla ise, florür maddesinin daha çok çocuk diş sağlığına zarar verdiği yönündeki sonuçlara ulaşıldı.

Florürlü Olması Tavsiye Edilmiyor!
Doğada bir mineral olarak bulunan florürle ilgili ilk tartışmalar, hiç şüphesiz, yetişkinlerden çok çocuklar tarafından kullanılan diş macunlarında florür maddesinin kullanılmasıyla başladı. Bir de İsveç, Japonya, Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde daha önceden şebeke sularına dahi karıştırılan florürün, bu ülkelerde tamamen yasaklanması akıllara bazı soru işaretlerini getirdi. Ancak florürle ilgili olarak özellikle zararları konusunda, bilim insanları henüz ortak bir kanıya varmış değil. Florürün tartışmalı bir madde olduğunu savunan uzmanları bu düşünceye iten en büyük sebep ise, florürün kullanım oranıyla ilgili. Zira düşük dozda alındığında düş çürümelerini engellediği bilinen florür maddesi, bu sebeple diş macunlarında kullanılıyor ve kimi ülkelerde şebeke sularına dahi karıştırılıyor. Ancak yüksek dozda ve uzun süreli alındığında ise, floürr maddesi tüm masumiyetini yitiriyor. Bu sebeple florür maddesi uzmanlar tarafından fayda ve zararından çok, kullanım dozu dolayısıyla tartışmalara konu ediliyor.

Florür içeren diş macunlarının çocuklarda kullanımı ise ayrı bir önem teşkil ediyor. Özellikle çocuklar tarafından florür içeren diş macunlarının yutulması ile ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Dişte renk bozukluğu, mide hastalıkları, akut zehirlenme, deri döküntüleri gibi rahatsızlıklar uzun vadede, çocuklar tarafından florür içerikli diş macunlarının yutulması sonucunda ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar konu ile ilgili olarak, verilere büyük iş düştüğünün altını çiziyorlar. 6 yaşındaki küçük çocuklarda yutma reflekslerinin tam olarak gelişmemesi sebebiyle, bu yaştaki çocukların florür içerikli diş macunu kullanılması gerektiğini savunan uzmanlar, daha büyük yaşlardaki çocuklar içinse, aile kontrolünde diş fırçalamanın önemine işaret ediyorlar.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0