GSS’de Gözler 1 Nisan’da!

GSS’de Gözler 1 Nisan’da!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın seferberliği sonunda başlatılan çalışmalar ile Genel Sağlık Sigortası için yapılan değişikliklerde, yeni süreç 1 Nisan’dan itibaren başlıyor. GSS aylık prim ödemelerinin 53 TL’de sabitlendiği yeni sistemle, Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşın tüm aile fertleri sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek.

53 TL Olarak Ödenecek!
GSS primi ödemekle mükellef yaklaşık 4.2 milyon vatandaşın rahata ereceği süreç, nihayet başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak çalışmaları ile başlatılan yeni düzenleme ile GSS primleri 53 TL’de sabitlenerek vatandaşın rahat bir nefes alması sağlanacak. 1 Nisan 2017 gününden itibaren geçerli olacak yeni sistem ile, gelir seviyesine göre GSS primi ödenme sitemi sona eriyor. Mevcut sistemde herhangi bir işte çalışmayan, anne, baba veya eşi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler, gelir seviyesi üzerinden aylık 71, 213 ve 427 lira prim ödemesine tabi tutuluyordu. Bunun için vatandaşların gelir testine girme zorunluluğu bulunmaktaydı, ancak gelir testine girmeyen vatandaşlara ise bir takım yaptırımlar uygulanmaktaydı. 1 Nisan’da itibaren geçerli olacak yeni sistem ile aylık prim ödemeleri asgari ücretin üçte biri oranına, yani 53.32 TL’ye düşürüldü. Yeni düzenleme ile gelir testi uygulamasının da son bulacağı sistemde, vatandaşların cebinden daha az para çıkmış olacak.

Gelir testi yaptırmaması sebebiyle biriken GSS prim borçlarının 53.32 TL’den artan kısmı ise silinecek. 1 Nisan’dan sonra GSS prim borcu olanlar tarafından yapılacak başvuru ile prim borçları yeniden hesaplanacak ve birikmiş faiz ya da gecikme faizi olanların borçları silinecek. Silinen borçların haricinde, hala borcu olanların borçları ise 12 aylık taksitlendirilmeyle ödenebilecek.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0