Isırgan Otundan Ekonomiye Destek!

Isırgan Otundan Ekonomiye Destek!

Mucizevi otlar olarak nitelendirilen bitkiler arasında kendine her zaman yer bulan ısırgan otu, şimdilerde farklı bir uygulamada kullanılacak olmasıyla gündeme geldi. Cilt sağlığından, sindirim sistemi ve dolaşım sistemine, sağladığı pek çok fayda sebebiyle, hem ilaç kullanımında hem de taze ve kuru şifalı ot olarak tüketiminde mucizevi etkilere sahip olan ısırgan otu, bu kez kumaş yapımında kullanılmasıyla dikkat çekiyor. Giresunlu kadınlar tarafından ısırgan otu lifleri kullanılarak üretilen iplerle, giyim sektöründe de ısırgan otundan faydalanılabileceği ispatlanmış oldu.

Isırgan Otundan Kumaş!
Giresun’da yaşayan kadınlarımız tarafından geliştirilen bir yöntemle, ısırgan otu liflerinden ip üretimi yapılmaya başlandı. Üretilen iplerden faydalanan kadınlarımız, bu iplerle yaygın olarak çorap örüyorlar ve geçimlerini bu şekilde sağlıyorlar. Giresunlu kadınlarımız tarafından başlatılan bu uygulama sayesinde, faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otunun tekstil alanında kullanılabileceği anlaşılmış oldu. İlk etapta ısırgan otu liflerinden ürettikleri iplerle çorap ören kadınlar, bir sonraki hedeflerinin bu iplerle kumaş üretimi yapmak olduğunu dile getirdiler. Bu sayede üretilen iplerin ve kumaşların zaman içinde tüm Türkiye’ye yayılması, ardında da yurt dışına ihraç edilmesi de planlanıyor.

Isırgan otu liflerinden ip üreterek bir ilke imza atan Giresunlu kadınlarımız, çeşitli hazır giyim eşyalarının üretiminde de bu iplerden faydalanıyorlar. Bundan sonraki süreçte, kumaş ve çeşitli süs eşyaları üretecek olan kadınlarımız konu ile ilgili destek almak istediklerini de dile getirdiler. Hem ülke ekonomisine hem de kadın girişimcilere kaktı sağlamak istediklerini ifade eden Giresunlu girişimci kadınlar, bu sebeple yetkililere seslenerek, destek talep ettiler.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0