Özel Okul Ödemeleri Online Takibe Alındı!

Özel Okul Ödemeleri Online Takibe Alındı!

Özel okul ücretlerinde yaşanan muazzam artışların önüne geçebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir uygulama başlatıyor. Geçtiğimiz yıl kurulan elektronik takip sistemi ile özel okullarda uygulanan eğitim ücretlerine yapılacak zam oranlarının yıllık enflasyona göre belirlenip belirlenmediği tespit edilecek. Bu sistem ile, bakanlık tarafından belirlenen maksimum zam oranının üzerinde artış yapan okullar belirlenerek, haklarında cezai yaptırım uygulanacak.

Online Olarak Takibi Yapılacak!
Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda uygulanan eğitim ücretlerin yapılacak zamları kontrol altına almaya hazırlanıyor. Özellikle velilerden gelen şikâyetleri değerlendiren Bakanlık, bu sayede özel okulların sıra dışı fiyat artışına gitmelerinin önüne geçmiş olacak. Geçtiğimiz yıl MEB tarafından kurulan elektronik takip sisteminin bu yıl faaliyete geçecek olmasıyla, özel okulların gideceği zam artışında yıllık enflasyona göre hareket edip etmedikleri tespit edilecek. Öyle ki, özel okulların zam oranlarını yıllık enflasyon oranına göre belirlemeleri ve bu oranların üzerine çıkmamaları gerekiyor. Bu sebeple, yeni kurulan sistemle Bakanlığın belirlediği azami artış ücretinin üzerine çıkan okulların tespit edilmesi öngörülüyor. Sistem sayesinde özel okulların ara sınıflar için belirlemiş olduğu artış oranları, sisteme girdikleri takdirde, Bakanlık tarafından otomatik olarak takip edilebilecek.

Özel okulların fiyatları belirlenirken, o yılkı enflasyon oranının dikkate alınması büyük önem taşıyor. Buna ek olarak, özel okullar bir yıl önce ilan edilen ücretlere maksimum yüzde 5 oranında ilave yapabilecek. Bu şartlara göre, bu yılın enflasyon rakamları da göz önüne alındığında, Nisan ayı için özel okulların maksimum artış oranları yüzde 18,69 olacak.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0