Ruh ve Bedeninizi Uyku ile Besleyin

Ruh ve Bedeninizi Uyku ile Besleyin

Her ne kadar pasif bir aktivite olarak görülse de, uyku yaşamımızın büyük bir bölümünü kaplayan bir süreç olarak, sağlık için büyük önem arz ediyor. Metabolizmanın biyolojik ve psikolojik olarak dinlenmesi, dokuların onarılması, hormonların sentezlenmesi, hafızanın yapılandırılması gibi önemli aktiviteler için büyük önem taşıyan uyku süreci, hafife alınmayacak kadar gerekli görülmeli.

Ruha ve Bedene İyi Geliyor!
Uyku süreci, sekteye uğradığı zaman büyük sağlık problemlerine davetiye çıkarmasıyla biliniyor. Hem geceyi hem de gündüz sürecini çeşitli şikâyetlerle geçirmemizin temelinde yatan en büyük problemlere, farkında olmasak da uyku ile ilgili yaşanan sorunlar sebep oluyor. Hal böyle olunca uykunun ne denli önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Horlama, uykuda rahat nefes alamama, uyuyamama gibi pek çok uyku bozukluğu hemen hemen her bireyde görülse de, uzun vadede çok ciddi sağlık sorunlarına kapı açıyor.

Uyku için en dikkat edilmesi gerek nokta ise, hiş şüphesiz ki uyku süresi. Genel itibariyle 6 ila 8 saat arası uyku süresi ideal olarak gösterilse de, bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi insan 4 saat uykuyla da hayatını geçirebilirken, kimileri ise 10 saat uyumadan kendine gelememektedir. Hal böyle olunca, kişilerin ideal uyku sürelerini kendilerinin belirlemesi gerekiyor. Uyku süreleri yaşla paralel olarak da değişiklik gösterir. Ancak en önemli faktör, bireylerin kendileri için ideal olan uyku süresini belirlemeleri ve her gün düzenli olarak bu süreyi tamamlamalarıdır. Aksi durumlar, gün içinde bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak kendini iyi hissetmeme şeklinde ortaya çıkacak sonuçlar doğurabilir. Yataktan çok zor kalkma, gün içi sürekli uyku hali, şiddetli baş ağrısı, boyun ve sırt ağrıları gibi olumsuz durumlar yeterli uyku süresinin tamamlanmaması ya da bu sürenin üstüne çıkılması durumlarında ortaya çıkan en belirgin belirtilerdir.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0