Rusya’nın Türkiye Zararı 1.5 Milyar Dolar!

Rusya’nın Türkiye Zararı 1.5 Milyar Dolar!

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan siyasi kriz, başka alanlarda da kendini göstermeye devam ediyor. İki ülkenin ticari ilişiklerinin sekteye uğramasıyla başlayan süreçte, Rusya şimdiye kadar yaklaşık 1.5 milyar dolarlık zarara uğradığını açıkladı. Rusya devlet kanalına konuşan Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin normalleşmesini arzuladıklarını ifade etti.

1.5 Milyar Dolarlık Zarar!
Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi krizin etkileri hissedilmeye devam ediyor. Her ne kadar, iki ülke, siyasi olarak uzlaşmış izlenimi verse de, özellikle ekonomik alana bakıldığında krizin henüz sona ermediği hissediliyor. Birbirine karşılıklı olarak çeşitli sektörlerde ekonomik ambargo uygulama ya da vergi artışı yoluna giden Türkiye ve Rusya’da bu kısıtlamaların etkileri de çokça hissediliyor. Bu doğrultuda son açıklama Rusya’dan geldi. Bir süredir Türkiye’den ihraç edemediği tarım ürünleri kendi çabalarıyla üretebilmenin yollarını arayan Rusya, bu konuda başarıya ulaşamayınca ciddi zarara uğradı.

Rusya’nın Tarım Bakanı Tkaçev, Rusya’nın Türkiye ile yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle özellikle tarım alanında zor günler geçirdiğini ifade ederek, ülkesinin bu sebeple 1.5 milyar dolar zarara uğradığını açıkladı. Türkiye’nin, Rusya’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında yüzde 10’luk bir payla büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Aleksandr Tkaçev, vaziyetin iyiye gitmediği ifade ederek “Türkiye olmadan hayatta kalamayız da demek istemiyorum, ancak Türkiye ile ekonomik ilişkilerin bir an önce normalleşmesi lazım” diye konuştu.

Öyle ki geçtiğimiz günlerde, Türkiye tarafından Rusya için yapılan yeni düzenlemelerde, Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği buğday ve mısıra yüzde 130, pirince yüzde 45, ayçiçek yağına yüzde 36 ve bakliyat ürünlerine yüzde 9,7’lik vergi artışına gittiği konuşulmuştu. Ayrıca Türkiye’ye 2016 yılında 4.7 milyon ton tahıl ürünü ihraç eden Rusya’nın, hali hazırda Türkiye’den beyaz et, domates, salatalık, üzüm, elma, armut ve çilek ithal etmeye devam ettiği biliniyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0