YSK’dan İptal İsteğine Onay Çıkmadı!

YSK’dan İptal İsteğine Onay Çıkmadı!

Referandum sonrasında, mühür olmayan oyların durumuna ilişkin kararı veren YSK, geçerli sayılması yönünde karar almıştı. Fakat bu karar tepkilere neden olmuş ve yeni istekleri artrırdı. CHP, HDP ve Vatan Partisi tarafından YSK’ya, konuya ilişkin olarak verilen dilekçelerin incelenmesinin ardından, bu partileri “referandum iptal edilsin” talepleri YSK tarafından reddedildi.

Referandumun tamamlanması ve sonuçların belli olmasının ardından tartışmalar devam ediyor. Bilindiği üzere, oy sayımı esnasında sandıktan çıkan bazı oy pusulalarının ve zarflarının mühürsüz olduğu tespit edilmişti. Yüksek Seçim Kurulu ise, kendileri tarafından bulunduğuna şüphe bulunmayan ve sandık kurullarının hata ya da ihmali sonucunda mühürlenmemiş olan oy pusuları ve zarfları ile kullanılan oyların geçerli olmasına, oy birliği ile karar vermişti. Ancak YSK tarafından verilen bu karar büyük tartışmalara neden oldu.

YSK gelen şikâyet dilekçeleri üzerine dün bir toplantı düzenleyerek, söz konusu durumu 7 saat boyunca görüştü. 7 saatlik toplantının ardından YSK tarafından yapılan yazılı açıklamada, şikâyette bulunan üç partinin talebinin, yapılan oylamalar neticesinde 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönünde oy vermesinin ardından, reddedildiği belirtildi.

YSK’dan gelen ret cevabına rağmen, referandumun iptal edilmesinde dair dilekçeler YSK’ya ulaşmaya devam ediyor. YSK bahçesine kurulan masalarda, parti yetkileri ve vatandaşlar tarafından referandumun iptal edilmesini talep eden dilekçeler, kurum yetkilileri tarafından kabul edilmeye devam ediyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0