2050’de Bizi Bekleyen Tehlike!

2050’de Bizi Bekleyen Tehlike!

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan Alzheimer, günden güne yayılmaya devam ediyor. Hastalık ile ilgili yapılan araştırmalar da, durumun vahametini gözler önüne seriyor. Hastalığın görülme sıklığına dair yapılan çalışmalar sonucunda 2016 yılına ait verile yayınlandı. Buna göre, 2016 yılı itibariyle ülkemizde 500 bin Alzheimer hastası bulunuyor. Bu rakam ABD’de 5 milyonu bulurken, dünya çağında ise 50 milyona yakın Alzheimer hastasının olduğu sonucuna ulaşıldı.

2050’de 130 Milyon Kişi Alzheimer Olacak!
Alzheimer hem ülkemizde hem de dünya çapında, günden güne yayılmaya devam ediyor. Hastalığın görülme sıklığına dair yapılan istatistiki çalışmalar da durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Konu ile ilgili çalışmalar yürüten bilim insanlarının hastalığın geleceğine dair görüşleri de pek içler açıcı değil. 2016 yılı itibariyle, Türkiye’de 500 bin, ABD’de 5 milyon ve dünya genelinde 50 milyon Alzheimer hastası var ve hastalığın önüne geçilmezse bu rakamlar her 20 yılda bir, iki kat artış gösterecek. Bu şekilde 2050 yılında gelindiğinde, dünya çapında Alzheimer hastası sayısının 130 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ancak Alzheimer ne yazık ki tamamen tedavi edilemeyen bir hastalık olarak biliniyor. Tedavi altına alınan hastalarda uygulanan en iyi yöntem bile, yalnızca hastalığın ilerleme seyrinin yavaşlamasını sağlıyor. Hal böyle olunca Alzheimer hastaları, başka rahatsızlıklar birlikte, çok sayıda ilaç kullanmak durumunda kalıyor. Çoklu ilaç kullanımı ise, özellikle belli yaşın üzerindeki bireylerde, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kullanılan ilaç sayısının artmasıyla, ilaçlar arası olumsuz etkileşimin de arttığına değinen uzmanlar, özellikle 65 yaş üzeri bireylerde ilaç kullanımının bir süre sonra hastalıkların seyrini olumsuz etkilediğine de vurgu yapıyorlar. Bu durumda, yapılan araştırmalar için en büyük beklenti ise, ilaç dışı ve etkili tedavi yöntemlerinin en kısa sürede bulunması temennisi oluyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0