AB Üyelik Dışında Teklif Sunabilir!

AB Üyelik Dışında Teklif Sunabilir!

Türkiye ile ilgili yeni kararlar alma niyetinde olduğunu açıklayan Avrupa Birliği, alınacak kararlar için anayasa değişikliği referandumundan çıkacak sonuçları bekleyeceğini duyurmuştu. Bu açıklama nedeniyle, referandumun ardından gözler AB’ye çevrildi. Sonuçlarının belli olmasının üzerinden bir hafta geçmesinin ardından, AB’den ilk açıklama ise, Avrupa Birliği Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Jonannes Hahn’dan geldi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hahn, Türkiye ile ilişkilerin, temelden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Üyelik Yerine Farklı Bir Teklif Gündeme Geldi!
İlişkileri gözden geçirmek adına, Türkiye’de gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumunu bekleyen Avrupa Birliği, referandumun ardından sessizliğini bozdu. Türkiye – AB ilişkilerini bu süreçte değerlendiren ilk isim ise, Avrupa Birliği Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Jonannes Hahn oldu. Türkiye ve AB arasındaki görüşmelerin sıfırdan başlamasının gerekliliğine dikkat çeken Hahn, bu konuda harekete geçilmesi adına üye ülkelere çağrıda bulundu. İki taraf arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesi için AB üyesi ülkelerin yetki vermesinin gerekliliğini hatırlatan Hahn, ancak bu sayede komisyonun harekete geçebileceğini vurguladı.

Konu ile ilgili üye ülkelerin dışişleri bakanlarıyla Brüksel’de biraraya gelen Hahn, söz konusu önerinin üye ülkelerin liderleriyle müzakere edilmesini talep etti. Hahn, önerisinde, Türkiye ile AB arasında yer alan üyelik sürecinin sıfırlanmasını ve bunun yerine güncellenmiş bir Gümrük Birliği anlaşmasının getirilmesini istiyor. Şimdiye kadar gelinen sürecin noktalanması gerektiğini ifade eden Hahn, gelecekte uygulanacak işbirliğinin ayrıntılarına odaklanılması gerektiğini düşünüyor.

İki taraf arasındaki ilişkilerde istikrarsızlığın hat safhada olduğunu hatırlatan Hahn, mevcut durumun sürdürülebilirliğinin olmadığını da dile getiriyor. Önerisinin taraflar arasındaki gerginliği azaltarak, işbirliğini kuvvetlendireceğine inandığını belirten genişlemeden sorumlu komisyon üyesi, referandum sonuçlarının da bu inancını körüklediğini ifade etti. Birliğin referandum sonuçlarından duyduğu endişeyi dile getiren Hahn, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişini “tehlikeli bir gerileme” olarak nitelendirdi

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0