Apple’dan Sürücüsüz Otomobil Adımı!

Apple’dan Sürücüsüz Otomobil Adımı!

ABD’li teknoloji şirketi Apple, ürettiği bilgisayar donanımları ve akıllı cihazların ardından, bu kez insansız otomobil sistemleri için oluşturduğu yazılımlarla adından söz ettirmeyi hedefliyor. Bir süredir üzerinde çalıştığı projeyi tamamlayan şirketin, kendi kendine çalışan insansız otomobiller için geliştirdiği sistem, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çoktan gerekli izinleri aldı bile.

Otonom Özellikli!
Ürettiği akıllı cihazlarda yakaladığı başarıyı otomobil sektöründe de arayan ABD’li teknoloji devi Apple, hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Akıllı otomobil ya da insansız otomobil sistemleri için geliştirdiği yazılım için gerekli çalışmalarını tamamlayan şirket, Kaliforniya’da gerekli izinleri almayı başardı. Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Apple da kendi kendine çalışan araçları test etme imkânı kazanan şirketler listesine kendine yer buldu. Listede yer alan diğer şirketler ise, Google, Uber, Baidu, Nvidia ve Tesla olarak dikkat çekti.

Otomotiv sektöründe de oldukça hırslı olduğu dikkatlerden kaçmayan Apple, bu izinle söz konusu sektörde büyük başarıya imza atmış görünüyor. “Project Titan” adı verilen projede yaşadığı aksaklıklara rağmen de, şirketin otomotiv sektörüne giriş yapmakla kalmayıp, bu hamleyle varlığını sürdürmeye devam edeceği konuşuluyor.

Şirket bu sektöre girmeye karar verdiğinde, aslında ilk etapta kendi kendine çalışan otomobiller için bir yazılım sistemi tasarlama ve geliştirme niyetinde olduğunu resmi olarak ilan etmemişti. Ancak çalışmalara başladıktan bir süre sonra, şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı Jeff Williams’ın bir konuşmasında “otomobil denilen şey aslında nihai olarak bir mobil cihaz olmalıdır” şeklinde ifadeler kullanması, şirketin sektör ile ilgili niyetlerini dolaylı yoldan da olsa açık etmesine neden olmuştu.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0