Askeri Liseye Müze Restorasyonu!

Askeri Liseye Müze Restorasyonu!

Geçtiğimiz temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından kapatılmasına karar verilen askeri liselerin akıbeti hakkında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan yanıt geldi. 23 Nisan törenleri kapsamında düzenlenen resepsiyonda konuşan Bakan Işık, Kuleli Askeri Lisesi’nin ön bina kısmının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanarak müze olarak hizmet vereceğini açıkladı.

Müze Olacak!
15 Temmuz darbe girişimin ardından kapatılan askeri liselerin akıbeti bir süredir merak konusu olmuştu. Kapatılan liselere dair herhangi bir çalışmanın yapılmadığının bilinmesi, konu ile ilgili akıllara çeşitli soru işaretlerini getirmekteydi. Önceki gün 23 Nisan resepsiyonuna katılım gösteren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan konu ile ilgili önemli açıklamalar geldi.

Kendisine yöneltilen “kapatılan askeri liselere ne olacak?” sorusu üzerinde çeşitli açıklamalarda bulunan Bakan Işık, İstanbul Boğazı’nın simgelerinden biri olan Kuleli Askeri Lisesi’nin müze olacağını duyurdu. Lisenin ön bina kısmının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilerek müze olarak hizmet vereceğini ifade eden Işık, Kuleli Askeri Lisesi’nin çok büyük bir alana kurulu olduğunu ve kalan kısımlarıyla ilgili başka çalışmalar yapılacağını da sözlerine ekledi. Lisenin müze olması ile ilgili ilk talimatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldiğini ifade eden Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın konuyla bizzat alakadar olduğunu ifade etti. Ön tarafta bulunan tarihi binanın bir süredir restore edilmekte olduğunu belirten Işık, kalan kısımlarında da Kültür Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

Diğer askeri liselerle ilgili da konuşan Bakan Işık, ayrıntı vermekten kaçındı. Heybeliada Deniz Lisesi’nin Milli Savunma Üniversitesi hazırlık binası haline getirilmesinin planlandığını ifade eden Işık, Işıklar Hava Lisesi için de çeşitli çalışmalar başlattıklarını ifade etmekle yetindi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0