Baş Ağrısını Tetikliyor!

Baş Ağrısını Tetikliyor!

Bireyler arasında en sık görülen kronik rahatsızlık, hiç şüphesiz ki baş ağrısı. Çeşitli nedenlerde, çeşitli şekillerde hemen hemen her bireyde görülen baş ağrısı şikâyeti için, her gün yeni bir tedavi yöntemi ortaya atılıyor. Hal böyle olunca, sık sık baş ağrısı şikâyetinden yakınan bireyler, bu yöntemleri hemen deneme yoluna gidiyor. Ancak, denenecek yöntemin tespit edilmesinden çok, baş ağrısının tipi ve nedeninin anlaşılması daha büyük önem taşıyor. Zira bu durum, baş ağrısına yönelik doğru ve etkili tedavinin keşfedilmesinde büyük etkiye sahip.

Farklı Şikayetiniz de Varsa Dikkat!
Birçok nedene ve faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen baş ağrısı, her bireyde farklı şekillerde kendini gösterebiliyor. Örneğin baş ağrınız mide bulantısı şikâyetiyle birlikte geliyorsa, bu baş ağrısı sıradan bir baş ağrısı olmayabilir ve bu durumun migren hastası olduğunuz anlamına gelebilir. Bu durumda sıradan baş ağrılarına nazaran, çok daha farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Hal böyle olunca, baş ağrılarının çeşidini ve bu ağrılara sebep olan faktörleri bilmek, en doğru tedavi yönteminin tespit edilmesinde büyük önem taşıyor.

Baş ağrıları genel itibariyle, gerilim tipi ve küme tipi olmak üzere iki şekilde gruplandırılır. Gerilim tipi baş ağrıları, adından da anlaşılacağı gibi, stres kaynaklı ağrılardır. Bireylerde görülen en yaygın baş ağrısı bu türdendir. Bu ağrı tipi, başın her iki tarafında da genel bir ağrı şeklinde hissedilir ve gözlerde basınç hissi ile birlikte kendini gösterir. Küme baş ağrıları ise, başın belli bir bölgesinde şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Ağrıdan etkilenen tarafta gözde yine kuvvetli basınç hissi oluşur, burunda tıkanıklık meydana gelebilir. Bu ağrı tipi gerilim tipi ağrıya göre daha nadiren görülür.

Her iki ağrı tipine de neden olan faktörler ise hemen hemen aynıdır. Her türlü stres ve kaygıya neden olabilecek durumların yaşanması, yorgunluk, uykusuzluk veya aşırı uyuma, duruş bozuklukları, hava kirliliği, havasız ortamlarda uzun süre kalma, uzun süre bilgisayar başında çalışmak, görme bozuklukları, kötü veya yetersiz ışıklandırma, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, uzun süre aç kalmak, sigara ve alkol tüketimi gibi sebepler genel geçer baş ağrısı sebepleridir. Bu durumda bireylere düşen, kendini izlemek ve baş ağrısına sebebiyet veren faktörlerin tespit edilerek, o durumlara maruz kalmaktan kaçınmaktır

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0