Bütçe Zarar Yazdı!

Bütçe Zarar Yazdı!

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, merkezi bütçe açık vermeye devam ediyor. Ocak – Mart döneminde 14,9 milyar TL olan bütçe açığı, Mart ayında 19,5 milyar TL olarak açıklandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, konu ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunarak, söz konusu durumun ekonomiye destek verici geçici düzenlemelerden kaynaklandığını ve önümüzdeki aylarda ortadan kalkması için çeşitli çalışmaların yapılacağının sinyallerini verdi.

19.5 Milyar Liralık Açık!
Merkezi yönetim bütçesi 2017 yılının ilk günlerinden bu yana, açık vermeye devam ediyor. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ocak – Mart döneminde 14,9 milyar TL açık veren bütçe, Mart ayında 19,5 milyar TL daha açık vermeye devam etti.

Bütçe açığı ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçede yaşanan gelgitleri değerlendirdi. Bütçede mali alanın kullanılarak ekonomiye destek verirken, bir yandan da mali sürdürülebilirliğe hükümet olarak önem verildiğini ifade eden Bakan Ağbal, bütçe açığına dair rakamları da açıkladı. Söz konusu rakamların vatandaşları yanıltmaması gerektiğini ifade eden Ağbal, ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi de dikkate alındığında ilk üç aylık bütçe açığının aslında 8,9 milyar TL olduğunun altını çizdi.

İstihdamı desteklemek amacıyla yılın ilk üç aylık döneminde ödenmesi gereken Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerinin yıl sonuna ertelendiğini hatırlatan Bakan Ağbal, söz konusu durumun bu sebeple yaşandığı vurgusunu yaptı. Ekonomiye destek veren geçici birtakım düzenlemeler ve vergi indirimleri sebebiyle bütçe açığının Ocak – Mart döneminde artış yönlü bir görünüm çizdiğini belirten Ağbal, buna rağmen, uygulanan programların sonraki dönemlerde ortadan kalkması ile bütçenin normal değerlere ulaşacağını ifade etti.

Bütçenin geleceğine de değinen Bakan Ağbal, bütçe politikasında mali alanın büyük bir özenle dikkate alınarak bir yandan büyümeye destek verileceğini, bir yandan da maliye politikasında yapılan yeniliklerle mali disiplin kararlılığının sürdürüleceğini vurguladı.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0