Çalışan Annelere Emeklilik Müjdesi!

Çalışan Annelere Emeklilik Müjdesi!

Uzun süredir çalışan anneler tarafından merakla beklenen emeklilik hakkı sürecinde sona yaklaşıldı. Kadınlara sigortalı olmalarından önce yaptığı doğumlar için de borçlanma fırsatı sunan ve 2015 yılında ilk kez duyurulan hak ile ilgili gelinen noktada, çalışan annelere de emekli hakkı tanınmasının yolu açılıyor. Düzenleme 2015 yılındaki haliyle gelirse, 500 bin üzerinde anne emeklilik hakkı elde etmiş olabilecek.

Çalışan Anneleri Kapsıyor!
Çalışan anneler tarafından bir süredir beklenen emeklilik hakkı ile ilgili yeni düzenlemelere gidiliyor. Çalışan kadınlarımızın sigortalı olarak işe başlamalarından önceki dönemlerde yaptığı doğumlar için de borçlanma olanağı sunan düzenlemeye göre, kadınların da tıpkı erkekler gibi erken emeklilik hakkı kazanmalarının önü açılacak. Mevcut sistem de erkeklerde iş hayatına atılmadan evvel, askerlik için borçlandıklarında emeklilik yaşını geriye çekebiliyorlardı. Benzer uygulama kadınlar için doğum borçlanması kapsamında da yer alıyor, ancak kadınlara sunulan imkânlar erkeklere oranla daha kısıtlı.

Mevcut kanuna göre, kadınlarımız ancak sigorta başladıktan sonra yaptıkları doğumlar için borçlanabiliyor ve 3 çocuğa kadar verilen bu borçlanma hakkı, çalışan annelere 2 bin 160 gün, yani 6 yıllık, bir prim kazandırıyor. Fakat söz konusu durum, sigortalı olmadan önceki doğumları kapsamadığı için, çalışan annelerin emeklilik yaşları erkene çekilemiyor. Ancak erkeklerde durum daha farklı ki erkekler sigortalı olmadan önce yaptıkları askerlik vazifesi için borçlanabiliyor ve bu sayede emeklilik yaşları geriye çekilebiliyor.

Bu eşitsizliği gidermek için harekete geçen hükümet, yapılacak yeni bir düzenlemeyle söz konusu hakkın çalışan anneler için de kazanılmasını sağlayacak. Düzenleme yasallık kazandığında, artık kadınlarımız da sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için borçlanma hakkı elde edebilecek. Bu sayede yaklaşık 500 bin çalışan annenin erken emekli olabilmesinin yolu açılacak.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0