Çalışanın Tatiline Yol İzni

Çalışanın Tatiline Yol İzni

Çalışanlar tarafından pek bilinmeyen haklardan biri olan yol izni, yeniden gündemde. İş hayatında genel itibariyle bilinmeyen bu hak sayesinde çalışanların yıllık izinlerine çıkarken avans alma ve 4 günlük yol izni kullanma hakları bulunuyor. Bu haktan faydalanabilmek için de, çalışanların yapması gereken tek şey, bu bilgileri belgelerle işverene ispatlaması. Bu sayede çalışan, işverenden 4 güne kadar ücretsiz yol izni talep etme hakkına sahip oluyor.

Yol İzni Var Fakat Kullanılmıyor!
Bahar aylarına iyiden iyiye girdiğimiz şu günlerde, çalışanlar yavaş yavaş tatil planlarını yapmaya başladılar bile. Zaman zaman çalışan ve işveren arasında çeşitli problemlere neden olan yıllık izinler konusunda ise, çalışanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu noktada iş dünyasında pek bilinmeyen, ancak çalışanlara hak olarak sunulan bir imkândan bahsetmekte yarar var. Zira bu hak, yıllık izne çıkarken çalışanlara büyük kolaylık getirecek türden.

Çalışanlar tarafından yıllık izin hakkı bir yıllık çalışma süresinin ardından elde edilen bir hak. Ancak yıllık izin süreleri çalışanın kıdemine göre de değişiklik gösteriyor. Aynı işverene bağlı olarak bir yıl süreyle çalışan her çalışana verilen ortalama yıllık izin süresi ise 15 gündür. Bunlar genel geçer bilinen haklar. Ancak yıllık izne çıkma hakkı kazanan çalışanların geneli tarafından bilinmeyen başka bir hakları daha var. Buna göre, yıllık izin alan bir çalışanın, belgelerle ispatlaması durumunda, 4 güne kadar ücretsiz yol izni ve avans talep etme hakkı bulunuyor. Özellikle yıllık iznini uzak mesafelere seyahat ederek kullanacak olan çalışanlar için bu hak, büyük kolaylık getiriyor.

Eğer çalışan seyahat belgeleriyle geçirilen bu süreyi yol süresi olarak ispat ederse, işverenin çalışanına 4 güne kadar ücretsiz yol izni verme zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca çalışan yıllık izne çıkmadan önce, 14 günlük ücretini işverenden peşin olarak talep etme hakkına da sahip.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0