Dev Gemiler Muğla’yı İhya Etti!

Dev Gemiler Muğla’yı İhya Etti!

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Muğla, geçtiğimiz yıl “yüzen otel” olarak adlandırılan kruvaziyer gemilerinin uğrak limanı olmasıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağladı. Geçen yaz kruvaziyer tipi gemilerle 120 bin turist ağırlayan Muğla’ya, bu yaz itibariyle 150 bin turistin gelmesi bekleniyor.

Tarihi ve turistik değerleri, doğal güzellikleri ve tatilin ve eğlencenin merkezi haline gelen mekânlarıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği turizm cennetlerimizden biri olan Muğla, limanlarında ağırladığı kruvaziyer gemiler sayesinde de her yıl binlerce turist ağırlıyor. Yunan adalarına yakınlığı ile de dikkat çeken Muğla, Akdeniz’de günübirlik seferler yapan ve “yüzen otel” adıyla bile kruvaziyer gemilerinin son yıllardaki uğrak limanlarından biri haline gelmiş durumda.

Turistler İhya Etti!
Taşıdığı çok sayıda yolcu sayesinde kruvaziyer gemiler, geçtiğimiz yıl yaklaşık 120 bin adet turisti Muğla ile buluşturdu. Özellikle Bodrum ve Marmaris limanlarına uğrayan kurvaziyerlerden inen yolcular sayesinde, Muğla ile turizm anlamında kalkınmaya devam ediyor.

Muğla’nın bu denli tercih edilmesinin başlıca sebepleri hiç şüphesiz ki, zengin doğal ve tarihi değerlere sahip oluşu. Mavinin ve yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu, eşsiz doğası ve tarihi değerlere yakınlığıyla dikkat çeken bu güzel ilimiz, 484 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en geniş kıyı şeridine sahip ili olma avantajını da kullanıyor. Bütün bu zenginliklere bir de yabancı turistler tarafından tatil için çokça tercih edilen Yunan adalarına yakınlığı da eklenince, Muğla’nın bu denli ilgi görmesine şaşmamak gerek. Zira bir bölgeye kurvaziyer gelmesi, o bölgenin turizmde bir marka olduğuna işaret etmekte ve bu sayede Muğla ili yurt dışında da oldukça bilinir bir hale gelmiş durumda. Muğla için belirlenen turizm hedefi ise, kruvaziyer hareketliliğinin yalnızca yaz aylarıyla sınırlı kalmayıp 12 aya yayılması.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0