Diş Fırçanızın Konumuna Dikkat!

Diş Fırçanızın Konumuna Dikkat!

Ağız ve diş sağlığının korunması için yapılması gerekenlerin başında gelen diş fırçalama eylemi, çocukluktan bu yana kazandırılmaya çalışılan bir alışkanlık. Dişlerin korunması için büyük önem taşıyan diş fırçalama ile ilgili her ne kadar üzerimize düşen görevi yerine getirsek de, bir de işin diğer boyutuna bakmak gerekiyor.

Ağız ve diş sağlığı bir yana, diş fırçasının niteliği ve saklama koşulları da bu hususta büyük önem teşkil ediyor. Diş sağlığının korunmasında diş fırçalarının kullanım ve saklama koşullarının da önemli olduğuna değinen uzmanlar, diş fırçalarının kesinlikle banyoda saklanmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Lavabodan Uzak Tutun!
Yaygın bir kullanım şekli olarak, diş fırçaları genelde banyo ortamında ve tuvalet aynasının önünde yer alıyor. Ancak banyo içinde kullanımda olan bir klozet var ise, bu uygulama oldukça yanlış olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre, diş fırçasının banyoda, özellikle de klozete yakın bir yerde saklanması sağlık için büyük tehdit sebebi.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, diş fırçaları hali hazırda zaten birer bakteri kaynağı. Kullanım sonrasında ıslak bırakılan diş fırçaları adeta bakteri yuvası haline geliyor. Bu duruma bir de aynı ortamda kullanılan klozet ve sifonun çekilmesi sonrası çevreye yayılan bakteriler de eklenince diş fırçalar ciddi birer tehdit halini alıyor. Bu durumda alınması gereken ilk önlem diş fırçalarının bir dolapta saklanması. Eğer böyle bir imkânınız yok ise, mikropların yayılmasını en aza indirmenin yolu, kullanımın ardından sifonu çekmeden önce klozet kapağının kapatılması ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi. Bu sayede diş fırçanızın birer bakteri yuvası haline gelmesinin önüne geçmiş olacaksınız ve ağız ve diş sağlığı bakımınızı içiniz rahat yapabileceksiniz.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0