Diyabet Hastaları İçin Umut Doğdu!

Diyabet Hastaları İçin Umut Doğdu!

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan diyabetle ilgili yeni tedavi yöntemleri araştırılmaya devam ediliyor. Dünya genelinde de beslenme alışkanlıklarının gittikçe sağlıksız bir hal almasıyla toplumda hızla yayılan diyabet hastalığı için yapılan araştırmalar ile, bu kez hastalığın tedavisi hususunda ilginç sonuçlara ulaşıldı. Bu araştırmalara göre, ergenlik ve üreme sağlığı ile ilgili problemlerde tedavi amaçlı kullanılan Kisspeptin 1 (K1) olarak bilinen bir hormonun diyabet tedavisinde de faydalı olabilecek

Kisspeptin Hormonu Kullanılacak!
Diyabet rahatsızlığı ile ilgili çalışmalar yürüten ABD’li bilim insanları bu kez araştırmalarında farklı bir yöntem denediler. Kisspeptin 1 isimli hormonu diyabet araştırmalarına dâhil eden uzmanlar, özellikle Tip 2 adı verilen diyabet türünde bu hormonun etkili olabileceği sonucuna ulaştı. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünya üzerindeki diyabet hastalarının yüzde 90’lık bir kesimi Tip 2 tür diyabetli. Ayrıca Uluslararası Diyabet Federasyonu ise, dünyada henüz tanı konmamış 179 milyon diyabet hastasının var olduğunu ifade ediyor. Ayrıca federasyon, özellikle Güney ve Orta Amerika bölgelerinde 2030’lu yıllara gelindiğinde, diyabet vakalarında yüzde 60 oranında artış yaşanacağını tahmin ediyor. Ülkemizde de yaklaşık 5 milyon diyabet hastası bulunmakta. Hal böyle olunca, diyabet rahatsızlığı için bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalar artış gösteriyor.

Son çalışmalarda elde edilen bulgular ise umut verici oldu. Özellikle Tip 2 diyabetinin ilaç kullanımı sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini belirten uzmanlar, bu alanda ilaç kullanımını azaltıcı birtakım yeni tedavi yöntemlerine ulaştılar. Zira Tip 2 Diyabet, zaman içinde ilerleme doğasına sahip bir hastalık ve bu sebeple hastaların da zaman içinde ilaç kullanım miktar ve dozajını artırması gerekiyor. Bu sebeple hastalığın köküne inen uzmanlar, şimdiye kadar ergenlik ve üreme sağlığı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan Kisspeptin 1 (K1) hormonu üzerinde çalışarak, bu hormonun kanda insülin salınımını yavaşlattığı keşfettiler. Bu sayede yeni bir tür ilaç üretim fırsatına ulaşan bilim insanları, tek bir ilaçla kandaki insülin oranının kontrol altına alınmasının mümkün olacağı görüşündeler. Ayrıca bu hormonla uygulanacak tedavi ile, diyabetin belirtilerini ortadan kaldırmak yerine, doğrudan hastalığın tedavi edilebileceği de düşünülüyor. Bu düşünce şimdilik teori olarak kalsa da, bilim insanları konu ile ilgili çalışmalarına devam ediyorlar. Bu zamana kadar ulaşılan veriler de diyabet hastalarına şimdiden umut ışığı olmuş durumda.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0