Doğalgaz Faturalarında Yeni Kararlar Alındı!

Doğalgaz Faturalarında Yeni Kararlar Alındı!

Doğalgaz kullanıcılarını yakından ilgilendiren yeni kararlar alındı. EPDK Tarafından konu alınan doğalgaz faturalarında artık müşteri memnuniyeti ön planda olacak ve bu sebeple doğalgaz faturası ödemesine ilişkin maddelerde değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler ödeme tarihi ve borç ödemeye ilişkin detayları kapsıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, aldığı karar kapsamında artık doğalgaz faturası düşük olanların doğalgazını kesmeyecek. Tabi bu tutar belli bir limiti geçmediği sürece. Bu limit 50 metreküp kullanımı kapsıyor. Bu rakam TL bazında ortalama 50 liraya tekabul ediyor. Yani doğalgaz fatura borcunuz 50 lirayı geçmediği müddetçe doğalgaz kesintisi yapılmayacak.

Bir diğer değişiklik ise faturaların son ödeme tarihine ilişkin. Bilindiği üzere doğalgaz faturası ödemeleri fatura kesim tarihinden sonraki 7 günü kapsıyor. Bu tarih değiştirildi ve artık fatura kesim tarihinden 10 gün sonrası son ödeme tarihini gösterecek.

Kesintiler 24 Saat İçerisinde Açılacak!
Düzenlemeler bu kadarla sınırlı değil. Borcu bulunan doğalgaz aboneleri, borcunu ödemedikleri taktirde kesintiye maruz kalıyorlar. Bu durumda fatura borcu ödendikten sonra doğalgazın açılmasını bekleyenler için verilen süre 2 gündü. Yani bugün doğalgaz kesildiği zaman yarın açılacağının garantisi yok. 2 Gün olarak bilinen bu süre artık 24 saat olarak değiştirildi. Doğalgazı kesilen abonelerin aynı gün içerisinde de doğalgazı açtırma ihtimalleri bulunuyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0