Dolar Düşmeye Devam Ediyor!

Dolar Düşmeye Devam Ediyor!

2016 yılının son aylarındaki muazzam artışını, 2017 yılının ilk aylarında da sürdüren dolar, düşüş eğilimi göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü 3.75 TL olan dolan, dün itibariyle ciddi düşüş yaşayarak 3.65 TL’ye kadar geriledi. Bugün ise sabah 09.25 itibariyle doların, 3.64 TL’den alıcı bulduğu gözlendi.

Trump’ın Konuşması Düşüşü Tetikledi!
12 Nisan Çarşamba gününe ani bir düşüşle başlayan dolar, bugün güne sakin başladı. Dün itibariyle 3.65 TL olan dolar, bugün gelen satışlarla birlikte yine düşüş eğilimi gösterdi ve yüzde 0.1’lik bir kayıpla 3.65 TL’nin altına düşerek 3.64 TL’ye kadar geriledi. Aynı durum Euro için de geçerli oldu. Güne 3.90 liradan başlayan Euro, 3.89 liraya geriledi.

Döviz kurlarındaki düşüşlere dikkat çeken uzmanlar, son bir hafta içinde dolar / TL paritesinin en düşük değerlere ulaştığını vurguluyorlar. Bu durumun sebebi olarak ise, bu hafta sonu gerçekleştirilecek referandum olarak gösteriliyor. Bu sayede bir süre daha TL varlıklarındaki pozitif seyrin devam etmesiyle, referandum gününe kadar düşüşün devam edeceği düşünülüyor. Bazı uzmanlar ise, döviz kurlarındaki bu düşüşü yine referanduma bağlıyorlar ancak, bu sonuçlara ulaşılmasında daha çok referanduma ait anket sonuçlarının etkili olduğu düşünülüyor. Zira çoğu anketin sonucunun “evet” oyuna işaret etmesiyle ile dün itibariyle dolar / TL’nin aşağı yönlü hızlandığı görülmüştü. Öyle ki geçen hafta 3.75 ve üzerinde bir seyir izleyen dolar / TL paritesi, dün itibariyle ani bir düşüş yaşayarak, bugün itibariyle 3.64 liraya kadar geriledi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0