EKB Belgesi Zorunlu Oluyor!

EKB Belgesi Zorunlu Oluyor!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu gerekli şartları sağlayan yapılara “Enerji Kimlik Belgesi” verilmesi uygulamasında, verilen sürenin sonuna geliniyor. 2 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek 10 yıllık süreç sonunda mevcut binaların alım – satım ve kiralama işlemlerinde, yeni alıcılara, binaya ait Enerji Kimlik Belgesi ibraz edilmesi zorunlu hale gelecek.

Zorunluluk Olarak Getirildi!
Isı kullanımı, yalıtım malzemesi niteliği ve teknik altyapı özelliklerinin değerlendirilmesi ile verilen “Enerji Kimlik Belgesi” sürecinde sona geliniyor. 2 Mayıs’ta sona erecek 10 yıllık sürenin ardından, “Enerji Kimlik Belgesi” olmayan binaların alım – satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak, bu binalara elektrik ve su abonelikleri verilmeyecek.
5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince uygulanan ilkeler kapsamında “Enerji Kimlik Belgesi” çıkarılması için verilen 10 yıllık süre 2 Mayıs 2017 günü sona eriyor. Söz konusu kanuna bağlı olarak Enerji Performansı Yönetmeliği de göz önünde bulundurulduğunda söz konusu kimlik belgesine sahip olmayan binalar için gerçekleştirilecek işlemlere kısıtlama getiriliyor. 2 Mayıs tarihinden itibaren, binanın yeni sahibine ya da kiracısına, binaya ait olan “Enerji Kimlik Belgesi”nin ibraz edilmesi zorunlu olacak. “Enerji Kimlik Belgesi” ibraz edilmeyen binaların alım – satımı, kiralanması ve elektrik ve su aboneliği alması kesinlikle mümkün olmayacak.

“Enerji Kimlik Belgesi” Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından veriliyor. 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsatlandırılmış binalar için, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından “bina” olarak kabul edilmiş ve yetkilendirilmiş ve bünyesinde EKB uzmanı bulunduran Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından verilen “Enerji Kimlik Belgesi” binanın tamamı için düzenleniyor. Binaların enerji performansları ise, söz konusu uzmanlar tarafından nitelendirilerek A’dan G’ye kadar sınıflara ayrılıyor.

A’nın en iyi, G’nin ise en kötü olduğu derecelendirme skalasına göre, Türkiye’de çoğu bina C sınıfında yer alıyor ve Türkiye’de bulunan 7 milyon binanın yalnızca yüzde 5’lik kısmı “Enerji Kimlik Belgesi”ne sahip. Bu sebeple yetkililer, söz konusu süreç sona ermeden bina sahiplerini ve kiracılarını “Enerji Kimlik Belgesi” alabilmek için acele etmeleri konusunda uyarıyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0