Elektronik Sigara Tehlikesinde Artış!

Elektronik Sigara Tehlikesinde Artış!

Sigaranın kullanımı günden güne artmaya devam ederken, sigaranın zararlarının bilincinde olan, ancak bağımlılıktan kurtulma konusunda başarıya ulaşamayan kişilerde, bu kez elektronik sigara kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Sigara tüketiminin önüne geçemeyen bireyler, son zamanlarda, hem daha ekonomik oluşu, hem de normal sigaradan daha az zararlı olduğu düşüncesiyle, elektronik sigaraya yönelmeye başladı. Bu durumda yaşanan artış ise, elektronik sigaranın zaman içinde, normal sigara satış rakamlarını geride bırakabileceğini düşündürüyor.

Artış Hızla Tırmanıyor!
Özellikle internet üzerinden satışı yapılan elektronik sigaralar, çok kısa sürede toplum içinde yayılmayı başardı. Zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren gençlerin de elektronik sigara satışı yapan internet sitelerine erişim kolaylığı faktörü de eklenince, gencinden yaşlısına her bireyin elinde bir elektronik sigara görmek artık mümkün. Elektronik sigara satışı yapan internet sitelerinin bu ürünleri cazip hale getirmek için ortaya attığı söylemlerin de elektronik sigara satışını artırdığı bir gerçek. Zira elektronik sigaranın “daha az zararlı olması”, “sigarayı bırakmak amacıyla kullanılması” ya da “pasif maruziyete etki etmemesi” gibi cazip ifadelerle satışa sunulması, satış rakamlarını iyiden iyiye yükseltiyor ve bu durum her geçen gün toplumda elektronik sigara kullanımını artırıyor.

Ancak elektronik sigara sanıldığını kadar masun bir ürün değil. Her ne olursa olsun elektronik sigaranın da sigarayı taklit eden ve kullanıcısına nikotin çekme imkânı sağlayan bir cihaz olduğu unutulmamalı. Ayrıca elektronik sigara yalnızca nikotin içermiyor. İçerdiği nikotinle birlikte propilen glikol, gliserol, çeşitli uçucu organik bileşenler ve ince partiküller insan sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor. Meyveli, tatlı, alkollü aromalarda da cazip hale getirilmeye çalışılan elektronik sigaraların kişilerde sigara kullanımını azaltmaktan çok, bağımlılığı daha fazla artırdığı da biliniyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0