Ev Hanımlarına Emeklilik Yolu Açıldı!

Ev Hanımlarına Emeklilik Yolu Açıldı!

Türkiye’de nüfusun 12 milyonunu kapsadığı düşünülen ev hanımları için emekliliği hakkında yeni bir madde getirildi. Bu maddeye göre ev kadınları da emekli olabilecek. Tabi ev hanımlarının emekli olabilmesi için sadece ev hanımı olmak yeterli değil. Belli bazı şartların istendiği ve bu şartları taşıyanların emekli olabileceği açıklandı. Açıklamaya göre herhangi bir iş yerinde çalışmayan kadınlar için 5510 sayılı yasa gereğince sigortalı olma şartının eklendiği söylendi.

Evde Üretim Yapan Kadınlara Fırsat!
Tabi SGK evinde hiç bir iş yapmadan sadece ev hanımı olanlar için bu kararı almış değil. Karar, ev hanımı olmasına rağmen evinde çalışma fırsatı yaratan kadınları ilgilendiriyor. Örneğin evde olmasına rağmen çeşitli el işi ürünler imal ederek satması, kişinin isteğe bağlı sigortalı olmasının önünü açıyor. Türkiye’de son yıllarda evinden çeşitli imalat yapan kadın sayısı oldukça fazla. Bunların en iyi örneklerini instagram ve diğer sosyal medya platformları üzerinden görebiliyoruz. Bir çok kişisel butik görmek mümkün. Bu butikler üzerinden pasta, havlu, çocuk ürünleri, bileklik, takı ve benzeri ürün satışlarını görebiliyoruz. Bu durum, o kişinin emekli olabileceğini işaret ediyor.

Prosedür gereği bazı detaylar da bulunuyor. Örneğin evden bu şekilde üretime katkıda bulunmanız dışında hiç bir yer ile iş bağlantınız olmaması gerekiyor. Yani çalışmıyor olmanız gerekmekte. Aksi taktirde emeklilik yolu kapalı olacaktır.

Diğer bir detay ise tahmin edeceğiniz gibi yaş sınırı. En az 18 yaşını doldurmuş olunması isteniyor.

Müracat Vergi Dairesinden!
Eğer tüm bu yükümlülükler sizin için de uygunsa başvurunuzu yapabilirsiniz. Yapacağınız işlem ilk olarak vergi dairesine giderek oradan vergi mükellefi olmadığınızı kanıtlayan belge tahsis etmeniz. Devamında ise isteğe bağlı sigortalı olabilmek için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sizden ek olarak başka bir şey istenmeyecektir ve sigortalı olabileceksiniz. Böylece isteğe bağlı sigortalı olarak evden yaptığınız iş sayesinde de emekli olabileceksiniz.

Tabi bu durumda alınacak ödeme miktarı önemli. Ev hanımı, kazancının %32’lik bölümünü sigortalılık için ödemek zorunda. yani elde edilmiş olarak bildirilen kazanç üzerinden %32’lik dilim desek daha doğru olacaktır.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0