Facebook’dan 360 Dereceli Kamera!

Facebook’dan 360 Dereceli Kamera!

Facebook, çeşitli şirketler tarafından kendisinden talep edilen 360 derecelik video çekme kapasitesine sahip iki adet yüksek teknolojili kamera üretmeyi başardı. Dün Kaliforniya’da gerçekleştirilen F8 etkinliğinde görücüye çıkan kameraların, sosyal paylaşım devi tarafından geçtiğimiz yıl devreye sokulan 360 derecelik kameranın geliştirilmiş versiyonu olduğu öğrenildi.
Yeni kameraların geçen yılki kameraya kıyasla daha küçük ve kolay taşınabilir olduğu ve içerdiği video düzenleme yazılımına daha kolay bağlandığı görülüyor. Video çekim kalitesi açısından da, görüntülere derinlik hissi katan algoritmalar eklenmiş. Kameralar ayrıca, altı derece serbestisi olarak bilinen, görüntülerin farklı perspektiflerden izlenebilmeleri olanağı tanıyan bir teknolojiyle de donatılmış.

Facebook’un neden bu denli kapsamlı kameralar üretme zahmetine katlandığı da ayrı bir merak konusu. Şirketin büyük ihtimalle daha fazla görüntü üretim stüdyosunu ve film yapımcısını etkileme niyetinde olduğu kabul ediliyor. Zira Facebook daha önce 360 derecelik videoların kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü fark ettiklerini dile getirmiş ve kendi üzerinden kullanıcılara VR teknolojisini kullanarak 360 derecelik video izleyebilme imkânı sunmak için yeni özellikler geliştirmişti.

Facebook’un kameraları şimdilik, gelişmekte olan piyasada faaliyette olan Nokia, Google ve Lytro gibi markalarla kapışacağa benziyor. Ancak Facebook’un bir önceki 360 derecelik kamerası ile çekilen videoların, Oculus Rift ya da HTC Vive gibi sanal gerçeklik sistemleriyle izlendiğinde bazı eksikliklere sahip olduğu da görülmüştü. Görüntülerde derinlik olmaması ve görüntülerin çok düz algılanması nedeniyle Facebook bu sorunu çözmek adına yeni algoritmalar geliştirerek, görüntülere derinlik katma yoluna gitti. Bir nebze de olsa başarıya ulaşan şirketin, kameraları mükemmel hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüğü de biliniyor.

Çalışmaları tamamlamasının ardından da Facebook’un, kameraları doğrudan satışa çıkarmak yerine bazı önemli şirketlere lisanslama çalışmalarına gideceği belirtildi. Bu sayede şirket, önemli diğer şirketlere satacağı kamera tasarım lisansıyla, bu şirketlerin kameraları üretmesine izin verecek. Facebook’un kamera satmak gibi bir planın olmadığının ortaya çıkmasıyla, kamera lisanslarının kaça mal olacağı ve ne kadar sayıda üretileceği de merak konusu oldu. Ancak Facebook’un şimdilik bu tarz ayrıntıları açıklamaktan kaçındığı ortaya çıktı.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0