Fiyat Artışının Sebebi Ortaya Çıktı!

Fiyat Artışının Sebebi Ortaya Çıktı!

Son haftalarda pazara ve marketlere giden vatandaşın dikkatini çeken yüksek domates fiyatlarının yüksek oluşuna anlam verilemiyordu. Fakat domatesin neden fiyatının yükseldiği geç de olsa ortaya çıktı. Bu sıralar domates fiyatının kilogram değeri 6 liraya kadar yükselmiş durumda. Ucuza kasa kasa domates aldığımız günler ise geride kalmış gibi görünüyor. En azından bu yıl için fiyatlar yüksek devam edecek gibi.

Farklı Mahsül Ekilmesi İlk Sebep!
Çiftçiler geçtiğimiz yıl yaşadıklarını tekrar yaşamak istemediği için domates olumsuz etkilendi. 2016 Yılında seralarda çok fazla yer bulan ve çok fazla ekilen domates, tabiri caizse para etmedi. Bu yıl da aynı olur düşüncesiyle domates yerine farklı tarım mahsülleri ekilince ortaya aksine bir durum ortaya çıktı. Bu kez oran tutturulamadı ve domates üretimi yetersiz kaldı. Hal böyle olunca talebi karşılayamayan domatesin fiyatı yükseldi. Geçtiğimiz yıl 1,5 liradan satılan domatesin kilosu şuan tam 4 katı fiyata satılıyor. Market ve pazarlarda domatesin fiyatını yüksek bulanlar ise kilo kilo almak yerine az miktarda domates almayı tercih etmeye başladı.

Domatesin fiyatını olumsuz etkileyen diğer detay ise don. Özellikle Akdeniz bölgesindeki don, geçtiğimiz yıl tarım yapanların ekinlerini bozmuştu. Hasatı azaltan don, olumsuz bri etki yaratmıştı. Yine bu sebep de fiyatlara etki etti.

Domatesin Fiyatı Muzu Geçti!
Diğer yandan yükselen domates fiyatı, bu günlerde muz fiyatını geçti. İthal muz 5 liradan satılırken, domatesin fiyatı 6 lira oldu. Yerli muz ise 3-4 lira civbarında satılyıor. Muzun fiyatının domates fiyatından düşük kalması, vatandaşlar tarafından da ilginç karşılanıyor. 90’lı yıllarda eve muz almak lüks sayılırken, yıl 2017 olduğunda domates almanın daha lüks olduğu görülüyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0