Gazlı Diyet İçecekler Bunama Sebebi!

Gazlı Diyet İçecekler Bunama Sebebi!

Şeker ve şeker içerikli besin maddelerinin insan sağlığını ciddi oranda tehdit ettiğini sık sık vurgulayan uzmanlar, bu kez diyet içeceklere karşı kişileri dikkatli olmaya davet etti. ABD’de yapılan bir araştırmada elde edilen bulgular, özellikle diyet programlarında kullanılan gazlı diyet içeceklerinin de felç ve bunama riskini ciddi oranda artırdığını gösterdi.

ABD Boston Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalarda, bilim insanları şeker tüketiminin insan vücudunda neden olduğu yeni problemlerle ilgili bulgulara ulaştı. Araştırmalarda şeker içerikli gazlı diyet içecekleri ile yine tatlandırıcı içeren diğer içecek türleri üzerinde çalışan bilim insanları, ciddi tehlikelere işaret eden bulgulara ulaştı. Şekerli ve gazlı diyet içeceklerinin felç ve bunama riskini üç kat artırdığı gerçeğiyle karşı karşıya kalan uzmanlar, bu tip besin maddelerinin günlük olarak tüketiminin insan sağlığı için ciddi birer tehdit unsuru olduğunun altını çizdi.

Sağlık Riski Oluşturuyor!
Yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin de ilk kez bir araştırmaya konu edildiği çalışmalarda, bu tip içeceklerin önemli sağlık riskleri doğurduğu ortaya çıktı. Bu sebeple ABD başta olmak üzere, tüm dünya oldukça ses getiren çalışmanın tamamlanması sürecinde, 4 bin kişinin diyet listeleri 7 yıl boyunca incelendi. Sonraki 10 yıl boyunca da kişilerin sağlık durumlarını takibe alan bilim insanları, gözlemlerini raporladı.

Raporlar, günde en az bir ölçü yapay tatlandırıcılı ya da şekerli içecek tüketen kişilerde, tüketmeyenlere göre, Alzheimer görülme riskinin 2.9 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Bu kişilerde felç görülme olasılığı ise, diğer bireylere göre 3 kat daha fazla. Bu nedenle uzmanlar, kişilere, yapay tatlandırıcılı ya da diyet içeceği dahi olsa, bu tip içeceklerin tüketiminin en aza indirilmesi konusunda ciddi uyarılarda bulunuyorlar.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0