Ghee Yağının Bilinmeyen 3 Faydası!

Ghee Yağının Bilinmeyen 3 Faydası!

Goji berry, kinoa, chia tohumu gibi toplumumuzda çok da yaygın olmayan, ancak mucizevi faydalarıyla yavaş yavaş hayatımıza giren besin maddelerine bir yenisi daha eklendi. Evde bulunan malzemelerle kolayca elde edilebilecek Ghee yağının da insan vücudu için sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Tereyağından elde edilen Ghee yağı, kanser ve kalp ve damar hastalıklarına çare olmaya aday besinlerden biri olacak dikkat çekiyor.

Geç Keşfedildi!
Daha çok hayvancılıkla uğraşan kişilerin çok yakından tanıdığı Ghee yağı, henüz toplumuzda pek fazla tanınmıyor. Adından yola çıkıldığında farklı bir bitkiden üretilmişçesine bir izlenim yaratan Ghee yağı aslında bir çeşit yağ ısıtma tekniğine verilen bir ad. Her evde bulunabilen malzemelerle elde edilebilen Ghee yağının faydaları da saymakla bitmiyor. Kanserden kolesterole pek çok önemli rahatsızlık için şifa kaynağı olan Ghee yağı, içerdiği linoleik asit sayesinde vücudu kanserojen maddelere, arter plağına ve şeker hastalığına karşı korumasıyla biliniyor. Bu sebeple düzenli tüketildiği takdirde Ghee yağı kalp krizi ve diğer kardiyolojik rahatsızlıkların önlenmesinde büyük katkı sağlıyor.

Kan ve bağırsaklardaki kolesterolü de düşüren bu yağ, bütrik asit bakımından da oldukça zengin. Bütrik asidin bağırsak duvarını koruyucu özelliği olduğu da göz önüne alındığında Ghee yağının kolon kanserini önleyici özelliği olduğu da anlaşılıyor.

Bu denli önemli faydaları olan Ghee yağını elde etmek ise çok kolay. Ghee yağını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet çelik tencere, bir miktar doğal tereyağı ve bir adet süzgeç. Tencerenin içine boşalttığınız tereyağını 20 dakika kadar kaynatın ve bu aşamada üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla alın. Tencerenin alt kısmı yavaş yavaş dibini tutmaya başladığında yağı ocaktan alın ve yağı bez bir süzgeç yardımıyla süzün. Akan sarı karışım işte tam olarak sizin Ghee yağınınız. Bu aşamadan sonra cam bir kavanozda sakladığınız Ghee yağınızı rahatlıkla yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0