Gıdalarla Detoks Etkisi Mümkün!

Gıdalarla Detoks Etkisi Mümkün!

Sağlıklı beslenme listelerinde ve tavsiyelerinde mutlaka bir “detoks etkisi veren meyve ve sebzeler” ya da “detoks içecekleri” bölümüne rastlamışsınızdır. Yemek saatlerinde tüketilen sağlıksız ve vücudu yoran besinlerin kolay bir şekilde vücuttan atılması anlamına gelen detoksu, hayatımızın bir paçası haline getirmek de aslında hiç de zor değil. Günlük rutinlerin arasına detoks besinlerini yerleştirmek ve düzenli olarak bu besinleri tüketmek için yapmamız gereken tek şey, tükettiğimiz besinlerin takibini yapmak.

Doğal Yollarla Detoks!
Detoks etkisini vücudumuza sokmak için atılması gereken ilk adım, mümkün olduğunda besleyici gıdalar tüketmeye çalışmak olmalı. Vücudun enfeksiyonlarla savaşırken ihtiyaç duyduğu bazı antioksidan özellikli gıdaların tespit edilmesi ve yeterli miktarda tüketilmesi büyük önem taşıyor. Hem bağışıklık sistemi hem de genel sağlık açısından oldukça hayati önem taşıyan bu tip besinler sayesinde vücudumuz zararlı toksinlerden arınacaktır. Omega – 3 yağ asidi açısından zengin, besleyici ve bir o kadar da lezzetli olan bu gıdalar sayesinde aslında farkında olmadan detoks etkisini bedenimize yerleştirmiş oluyoruz. Örneğin bu grupta sayılabilecek, somon ve ton balığı, badem, ceviz, avokado gibi gıdaları hayatımıza soktuğumuz ve bol bol tükettiğimiz takdirde, vücudumuzda yaşanan değişimi çok rahat görebilecek ve kendimizi ruhen ve bedenen mutlu ve rahat hissedebileceğiz.

Detoks etkisi için büyük önem teşkil eden bir diğer adım ise bol su tüketimi. Kişi vücut ağırlık endeksleri ve mevsimlere göre günlük su tüketim ihtiyaçları değişkenlik gösterse de, sağlıklı bir yaşam için günde en az 8 bardak, yani 2 litre kadar su içmek şart. Öyle ki vücudumuzu toksinler arındırmanın en kolay ve en doğal yöntemi su içmekten geçiyor. Su içmeyi ihmal eden ya da çok su içmekten hoşlanmayanlar için de, su tüketimini cazip hale getirecek detoks suları da hazırlanabilir. Çeşitli meyveler, sebzeler ve doğal bitkiler kullanılarak hem oldukça lezzetli hem de sağlıklı detoks suları tüketmek de mümkün. Bu tip detoks suları içerdiği ürünlere bağlı olarak, toksinlerden arınmanızı sağlarken, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliklere de sahip olabiliyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0