Giysilerin düğme yönleri dikkatinizi çekti mi ?Erkek ve kadın gömleklerinin düğmelerinin farklı yönde olduğunu farkettiniz mi ?

Giysilerin düğme yönleri dikkatinizi çekti mi ?

Erkek ve kadın gömleklerinin düğmelerinin farklı yönde olduğunu farkettiniz mi ? Bu konuda bir çok bilgi aktarılsa da tarihsel açıdan bugüne gelişini bu yazımızda bulacaksınız.

Bilindiği gibi erkeklerin gömlek düğmeleri sağda, kadın gömleklerinin düğmeleri ise sol tarafta yer alır. Bunun sebebi ise firmaların tercihlerinden değil geçmiş dönemlerdeki uygulamalardan gelir.

Eski dönemlerde gömlekler diktirilmekteydi. Gömlek diktirme ise herkesin tercih edebileceği bir seçenek değildi. Zira gömlekler ve özellikle gömlek düğmeleri çok pahalı olduğu için zenginlerin yaptırabildiği bir kıyafet olarak değerlendirilmiştir.

Dönemin erkekleri gömleklerini kendileri giydikleri için düğmelere sağ tarafta yer verilmiş. Kadınları ise genel olarak yardımcıları giydirdiği için gömlek düğmeleri sol tarafa yapılmıştır. İlerleyen dönemlerde endüstriyel üretimin yayılması ile birlikte gömlekler herkes tarafından erişebilir hale gelse de düğmelerin yönünde bir değişikliğe gidilmemiştir.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0