Hastalara Akıllı Bandaj İle Tedavi!

Hastalara Akıllı Bandaj İle Tedavi!

İçinde bulunduğumuz bilgisayar çağında, neredeyse bütün alanlarda bilgisayarlı akıllı teknolojiler kullanılmaya başlanıyor. Telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar, saatler, protezler derken, İngiltere’de geliştirilen bir teknoloji sayesinde, artık sargı bandajları da akıllı olacak. Hastanın iyileşme aşamalarını takip eden ve bilgi akışı sağlayan akıllı bandajların 12 ay içinde üretimi gerçekleştirilebilecek.

Teknolojinin hayatımızın merkezinde yer aldığı günümüzde, pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da olumlu gelişmeler yaşanıyor. Pek çok hastalığın tanı ve tedavisinden teknolojinin imkânları sonuna kadar kullanılıyor. Özellikle felçli hastalar için geliştirilen bilgisayarlı hareket sistemleri ve akıllı protezler de son dönemlerde tıp dünyasında çığır açmıştı. Şimdilerde ise yaraların tedavisinde kullanılan sargı bandajlarının akıllı sistemlerle donatılması gündemde. İngiltereli bilim insanları tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde, iyileşme aşamalarını takip eden, tedavi sürecinde bilgi akışı sağlayan akıllı bandajlar geliştirilmeye başlandı. Swansea Üniversitesi bünyesinde yürütülen çalışmalarda üretilen akıllı bandajlar ile yaranın iyileşme süreci yakından takip edilebilecek ve tedavi ile iyileşme süreciyle ilgili olarak doktorlara ihtiyaç duydukları bilgilere daha kolay ulaşma imkânı sağlanacak.

Proje üzerinde çalışan bilim insanları, yaranın durumunun takip edilebilmesi adına akıllı bandajların nano teknoloji kullanılarak üretildiğini ifade ettiler. Bu sayede bandajların yaraya ilişkin bilgilerin, 5G teknolojisi kullanan telefonlar aracılığıyla doktorlara aktarılması sağlanacak. Bu teknoloji sayesinde de doktorlar yaranın iyileşme sürecini takip edebilecek ve uygulamakta oldukları tedaviyi sürece göre adapte edebilecek. Sağlık alanında yeni bir çığır açacak bu bandajlar ile doktorlar uygulanacak tedaviyi hastanın yaşam tarzı, iyileşme hızı gibi faktörlere uygun hale getirebilecek. Ayrıca, akıllı bandajlar 12 ay içinde kullanıma hazır hale getirilecek

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0