İkinci YÖKDİL Temmuz Ayında!

İkinci YÖKDİL Temmuz Ayında!

Bu yıl Mart ayında ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurulu Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) için gelen anket sonuçlarını değerlendiren YÖK Başkanı Yekta Saraç, ikinci YÖKDİL’in Temmuz ayında gerçekleştirileceğini duyurdu. Sınavın erken tarihte yapılması ve Arapça dilinde de uygulanması yönünde talepler olduğunu ifade eden Saraç, sınavın bu yıla mahsus olarak 3 kez yapılacağının da müjdesini verdi.

Temmuz Ayında İkincisi Gerçekleşecek!
Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerin akademik kadrolarında yükselmek isteyen ve bu doğrultuda kendilerinde dil yeterliliği puanı isteyen adayların girebileceği bir sınav olan YÖKDİL’in ilki, 5 Mart 2017 Pazar günü gerçekleştirilmişti. Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri alanlarında düzenlenen sınava, alana bağlı dil yeterliliği puanına ihtiyaç duyan adaylar tarafından büyük ilgi gösterilmişti. Sınava gösterilen ilgiden, kurumca memnun olduklarını dile getiren YÖK Başkanı Yekta Saraç da, sosyal medya hesabı üzerinden yeni açıklamalarda bulundu. YÖKDİL sınavına dair oluşturdukları anket sonuçlarını değerlendiren Yekta Saraç, adaylardan, sınavın yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi ve ilk etapta yalnızca İngilizce dilinde gerçekleştirilen sınavın Arapça olarak da gerçekleştirilmesi yönünde talep geldiğini ifade etti.

Söz konusu talepleri değerlendirmeye aldıklarını ifade eden YÖK Başkanı, bir sonraki YÖKDİL sınavının 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılacağını ilan etti. İkinci sınavın İngilizce diline ek olarak, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde de yapılacağını açıklayan Saraç, sınavın bu yıla mahsus olarak 3 kez gerçekleştirileceğinin de müjdesini verdi. 3. sınavı Kasım 2017’de gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Başkan Saraç, sonraki yıllarda sınavın doçentlik ve lisansüstü takvimler dikkate alınarak yılda 2 kez yapılacağını açıkladı.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0