İngiliz Hastanelerinde Devrim Gibi Karar!

İngiliz Hastanelerinde Devrim Gibi Karar!

İngiltere’deki hastaneler, insan sağlığını ciddi oranda tehdit eden, ancak çok fazla önemsenmeyen şekerli içecek tüketimiyle ilgili yeni bir uygulama başlatıyor. Alınan karar doğrultusunda, İngiltere’de bulunan hastanelerde bundan böyle şekerli içecek satış rakamlarına azaltmaya gidilecek. WHSmith, Marks & Spencer, Metro ve Greggs gibi markalar da bu doğrultuda, İngiltere hastanelerine sattıkları şekerli içecek oranını azaltma kararı aldılar.

Şekerli İçecek Satışı Kalkıyor!
İngiltere’nin önde gelen sağlık kuruluşlarınındın NHS England, hastanelerde satış yapan tüm şirketlerin şekerli içecek satışlarını Nisan ayının sonuna kadar azaltmaları yönünde karar aldı. Markaların sattıkları ürünler içerisinde, şekerli içeceklerin en fazla yüzde 10 oranında satış yapılması kararı alan NHS, söz konusu karara uymayan şirketler hakkında idari para cezası uygulanacağını ve şekerli içecek satış yapmalarının tamamen yasaklanacağını da ifade etti. Öte yandan bu karar, hastanede şeker tüketiminin sınırlanmasını hareketini destekleyenler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Satıcı şirketlerden şeker içeren meyve suları ve kahve gibi ürünlerin satışının kesmelerinin istendiği karar doğrultusunda, NHS İngiltere ilerlemeyi takip edebilmek için şirketlerden düzenli olarak satış raporu talep edecek. Bu yönde, İngiltere hastanelerinde satış yapan tüm perakendecilerin stoklarında değişiklik yapmaları için çağrı yapılıyor. NHS tarafından başlatılan bu uygulama ile İngiltere genelinde obezite ve diş çürümesiyle ilgili rahatsızlıkların önüne geçilmesi planlanıyor.

NHS England, yaptığı açıklamada hastanelerde satılan şekerli içecek ve abur cubur mamullerinin fiyatlarına dair promosyonların kaldırılması ve hastalar ile personel için her zaman sağlıklı yiyecek seçeneklerinin bulundurulduğundan emin olabilmek adına, başlatılan uygulamalarla büyük ilerleme kaydedildiğini ifade etti. NHS bu konuda yapılan çalışmalarla önümüzdeki 12 ay boyunca da hastanelerin daha sağlıklı, daha az yağ ve daha düşük kalori içeren önceden paketlenmiş sandviç gibi ürünlerin satışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu sayede hastanede daha sağlıklı ürünlerin satışları teşvik edilerek vatandaşların şekerden ve yağdan uzak durmasının sağlanması hedefleniyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0