İnternet Cafelerde Yeni Düzen!

İnternet Cafelerde Yeni Düzen!

Türkiye’deki internet kafeler için yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan yeni düzenleme ile belirlenen yeni yükümlükleri yerine getirmeyen işletmelere 15 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Yeni düzenlemeler içinde en dikkat çekici olanı ise, internet kafelerde gece görüşü olan kamera bulundurma zorunluluğu oldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Türkiye’deki internet kafeler için bir dizi yeni düzenlemeye gidiyor. BTK tarafından düzenlenen İnternet Toplu Kullanımı Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete ’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme, internet kafelerin kullanımı ile ilgili pek çok kuralı da beraberinde getiriyor. Ticari amaçla internet toplu kullanımı sağlayan iş yerleri, yani internet kafeler için yapılan düzenlemeler, aile ve çocukların korunması, konusu suç teşkil eden içeriklere erişimi önleyici tedbirler alınması gibi bir dizi filtreleme ve güvenlik önlemini içeriyor.

Kurallar Değiştirildi!
Yeni uygulamaya göre, 12 yaşından küçükler yanında veli ya da vasisi varsa internet kafeye alınacak. 15 yaşından küçükleri ise, tek başlarına iseler, saat 20.00’dan sonra internet kafelere alınmayacak. Tütün ve tütün mamullerin satılması ve tüketilmesi, alkollü içecek satışı yapılması, bulundurulması ya da sunulması kesinlikle yasak olacak ve yasağa uymayanlar için Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak. İnternet kafelerde 18 yaşından küçük bireyleri uyuşturucu madde alışkanlığı, intihara özendirme, cinsel istismar, müstehcenlik ve fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklara özendirici çevrimiçi ve çevrimdışı oyunların oynatılması yasaklanacak. Ayrıca internet kafelere güvenlik amacıyla, iş yerlerinin giriş ve çıkışlarını görecek şekilde net görüntü kalitesi olan ve “IR” gece görüş özelliği olan güvenlik kamera sistemleri kurulacak. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtların ise, 90 gün saklanma zorunluluğu bulunuyor.
Kurallara uymadığı tespit edilen iş yerleri hakkında da bir takım yaptırımlar uygulanacak. İdari para cezası gibi yaptırımları içeren cezalandırmalarda, iş yerlerine 15 bin liraya kadar ceza kesilebilecek.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0