İşsizlik Yılın Zirvesinde!

İşsizlik Yılın Zirvesinde!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik oranında önlenemeyen bir artış olduğu görüldü. Hükümet tarafından 2017 yılı itibariyle başlatılan istihdam seferberliğine rağmen, işsizlik oranındaki yükseliş devam ediyor. Ocak 2017’de yüzde 13’lere yükselen işsizlik oranı Şubat 2017’de en yüksek seviyelere ulaştı. Aralık 2016 ile karşılaştırıldığında ise, işgücü kaybında yaşanan en büyük artışın erkeklerde görüldüğü ortaya çıktı.

İstihdam Arttı İşsizlik Yükseldi!
Türkiye İstatistik Kurumu 2016 verilerinin ardından, 2017 yılına dair işsizlik verilerini de yayınlamaya başladı. 2017 yılının ilk ayında işsizlik oranı yüzde 13 olarak açıklandı. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, bu oranın, küresel krizin etkileriyle Türkiye’de 2008 – 2009 döneminde yaşanan işsizlik oranından sonra en yüksek oran olduğu görüldü. Sayısal olarak ise Türkiye’de şu anda neredeyse 4 milyon adet işsiz bulunuyor. Her ne kadar hükümet işsizliği bitirmek için harekete geçmiş olsa da, başlatılan istihdam seferberliğinin, yılın ilk üç ayında, henüz etkisinin hissedilmediği görülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, yılın ilk gününden 1 Nisan gününe kadar yaklaşık 789 bin kişiye istihdam sağlanmasına rağmen, işsizlik oranında düşüş yaşanmaması da durumun vahametini ortaya koydu.

Aralık 2016 ile Ocak 2017 verileri karşılaştırıldığında ise, bir nebze de olsa sevindirecek gelişmeler yaşandı. Toplamda 3 bin kişiyle kadın istihdamında yaşanan artışı, yaklaşık 33 bin kadının istihdam artışının etkisiyle özellikle sağlık sektöründe iş sahibi olması izledi. Kadınlarda sevindirici gelişmeler yaşanırken, erkek çalışanlar için 2017 yılı pek de iyi başlamadı. Aralık 2016 ile Ocak 2017 değerlendirildiğinde 31 bin erkek çalışanın özellikle inşaat ve turizm sektörlerinde iş gücü kaybına uğradığı ortaya çıktı.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0