İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı!

İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı!

Yoğun İstanbul trafiğini rahatlatmak adına yapılan çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı sonuna kadar İstanbul’da 5 yeni metro hattı faaliyete geçecek. İstanbul’un her iki yakasında yer alan 5 yeni metro hattı için ihale süreçlerinin tamamlandığına işaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2019 sonunda İstanbul’a 400 km’lik daha yeni raylı sistemin kazandırılacağını ifade etti.

Bir süredir ihale süreçleri devam eden Başakşehir – Kayaşehir, Bağcılar – Halkalı, Pendik – Tuzla, Çekmeköy – Sultanbeyli ve Ataşehir – Ümraniye metro hatları için sürecin sonuna gelindi. İstanbul’a 5 yeni metro hattı kazandıracak bu projelerin ihale süreçlerinin nihayete ermesinin ardından, çok yakında temek atma işlemlerinin gerçekleştirileceği duyuruldu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016 yılından bu yana yapılan çalışmalardan ve projelerden de bahsetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle toplu taşıma projelerine büyük önem verdiğini belirten Topbaş, şimdilik 670 km olarak kesinleşen raylı sistem projelerinin, önümüzdeki süreçlere 1000 km’ye kadar çıkarılacağının da müjdesini verdi. İstanbul’da yaşanan yoğun trafik problemi için en büyük çözümüz, vatandaşları toplu taşımaya yöneltmek olduğunu ifade eden Topbaş, bunun sağlanması için belediye olarak ciddi çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. Bu bağlamda bir süredir ihale süreçleri devam eden Başakşehir – Kayaşehir, Bağcılar – Halkalı, Pendik – Tuzla, Çekmeköy – Sultanbeyli ve Ataşehir – Ümraniye metro hatlarının yakın zamanda inşalarına başlanacağının müjdesini veren Başkan Topbaş, bu hattın tamamlanmasıyla 2019 yılı sonuna gelindiğine, İstanbul’a 400 km’lik yeni bir raylı sistem hattının kurulmuş olacağını ifade etti. Raylı sistemlerde üstün teknoloji kullanıldığını da hatırlatan topbaş, Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy hattının ayrıca insansız, sürücüsüz bir teknolojiyle donatıldığına işaret etti.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0