Kirazın Fiyatı Eriği Aratmadı!

Kirazın Fiyatı Eriği Aratmadı!

Baharın kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle doğa canlanmaya devam ediyor. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi kirazın ilk hasadı da Manisa’nın Şehzadeler İlçesi Sancaklı Bozköy Mahallesi’nde başladı. Ancak ilk kirazların fiyatı adeta el yakıyor. Yine sevilen yaz meyvelerinden olan eriğin kilogram fiyatını geçen kiraz, 250 TL’den alıcı buluyor.

Erikten Daha Pahalı!
Türkiye’nin en lezzetli kirazlarının yetiştiği Manisa’da ilk kirazlar toplandı. İl genelinde “kırmızı altın” olarak nitelendirilen kirazlar, havaların iyiden iyiye ısınmasıyla kızarmaya başladı. Ancak ülkede bu sezon çıkan ilk kirazların kilogram fiyatları dudak uçuklatır cinsten. Kilosu 250 TL’den açılan ilk kirazlar için, çiftçiler ise umutlu. Bu sezon kirazda verimliliğinin iyi olacağını belirten çiftçiler, hasattan büyük beklentileri olduğunu dile getirdi.

Çiftçilerle birlikte kiraz bahçelerini inceleyen Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Manisa’da hasat edilen kirazların, kuzey yarımkürede yetişen ilk kirazlar olduğunu belirtti. Manisa kirazının dünyaca ünlü olduğu ifade eden Başkan, Manisa’nın kiraz ihracatının yüzde 90’lık kesiminin Şehzadeler İlçesi Sancaklı Bozköy Mahallesi’nde yapıldığını hatırlattı. Yılın ilk kirazının yetiştiği bu bölgenin ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade eden Kaçire, en çok ihracatın Rusya, Romanya ve Avrupa ülkelerine yapıldığını belirtti. Şimdiki fiyatların vatandaşı yanıltmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan, bu dönemde hasat edilen kirazların, bu kilogram fiyatıyla ülke dışına ihraç edildiğini söyleyerek, sezonda kirazın kilosunun ortalama 3 TL’den alıcı bulacağının da müjdesini verdi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0