Kirli Hava Kolesterolü Kötü Etkiliyor

Kirli Hava Kolesterolü Kötü Etkiliyor

Çevre kirliliğinin en yaygın sonuçlarından biri olan hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediği bir gerçek. Konu ile ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları, hava kirliliğinin bu kez de bazı rahatsızlıkları tetiklediği sonucuna ulaştı. Yeni verilere göre, uzun süre hava kirliliğine maruz kalan bireylerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesinde muazzam bir düşüş yaşanıyor ve bu durum kalp sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Kirli Hava Olumsuz Etken!
Sanayi Devrimi’nden bu yana insanoğlunun en büyük problemlerinden biri haline gelen çevre kirliliği, yüzyıllar sonra da sanayileşmenin iyiden iyiye artmasıyla insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Dünyanın sonunu getireceği düşünülen küresel ısınma fenomeninin dahi bir numaralı sebebi olarak görülen çevre kirliliğinin önüne geçilmesi adına uluslararası çapta da çeşitli önlemler alınmaya çalışılsa da, bu alanda başarıya ulaşıldığını söylemek güç. Her geçen gün artan ve doğal kaynakları ciddi düzeyde tehdit eden çevre kirliliği insan sağlığı için de büyük bir tehdit.

Farkında Olmadan Etkileniyor!
Farkında olmasak da her gün en çok hava kirliliğine maruz kalıyoruz ve bu durum pek çok yönden sağlığımız için olumsuz etkilere neden oluyor. Özellikle hava kirliliği, insan sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor ve konu ile ilgili yapılan her araştırma, her seferinde yeni bir sağlık problemini daha ortaya çıkarıyor. Yapılan son araştırmalar ise, hava kirliliğinin bu kez, kalp sağlığında önemli bir yeri olan kolesterol için büyük tehdit olduğu sonuçlarını ortaya çıkardı. Yüksek oranda ve uzun süre hava kirliliğine maruz kalan bireylerde, iyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin ciddi oranda düştüğü tespit edildi. ABD’li bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalarda 6 bin orta yaşlı katılımcının HDL seviyeleri incelendi. Özellikle trafiğin neden olduğu hava kirliliğine 3 ay maruz kalan kişilerde, havadaki zararlı parçacık oranı olarak ifade edilen PM’nin, hava kirliliğine daha az maruz kalanlara göre oldukça yüksek olduğu ortaya çıktı. PM bileşeninin yüksek ölçülmesinin ise, kandaki HDL oranını ciddi oranda düşürdüğü tespit edildi. Ayrıca yapılan araştırmalar, HDL seviyesindeki düşmenin kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla olduğunu gerçeğini de gözler önüne serdi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0