Kıtlama çayın hikayesiİnsanlar neden kıtlama çay içer diye merak ettiniz mi ?

Kıtlama çayın hikayesi

Doğu Anadoluda, özellikle Kars, Erzurum ve Erzincan bölgelerinde kıtlama çay içmek oldukça yaygındır. Peki insanlar neden kıtlama çay içer diye merak ettiniz mi ?

Eski dönemlerde İran’da çay içilirken hurma ve üzüm eşlik ederdi. İngilizler bu bölgede şeker satmak isteseler de İranlıların bu alışkanları sebebiyle başarılı olamamışlar. Farklı satış ve pazarlama stratejileri denense de yüzyılların alışkanlığını kırmayı başaramayınca farklı bir yol tercih ettiler. Devrin mollaları ile irtibat kuran ingilizler, bu konu hakkında verecekleri fetva karşılığına şeker satışından elde edilecek gelirin %10’unu teklif ederler. Akabinde cuma hutbesinde bu konuya yer verilir;

“Siz Allah’ın nimeti olan hurma ve üzümü çaya nasıl olurda katarsınız? Şu andan itibaren çaya şeker katacaksınız.”

Doğu Anadoluda, özellikle Kars, Erzurum ve Erzincan bölgelerinde kıtlama çay içmek oldukça yaygındır. Peki insanlar neden kıtlama çay içer diye merak ettiniz mi ?
Kıtlama çay

Vaazın akabinde İranlılar hurma ve üzümü bırakarak çaylarını şeker katarak içmeye başlarlar. Şekere alışma süreci geçtikten sonra ise farklı bir durum yaşanır. İranlıların artık şekere alıştığını ve vazgeçmeyecekleri düşüncesi ile başta söz verdikleri %10’luk payı keserler.

Bu durum üzerine mollalar ingilizlerin şeker satışına darbe vuracak ikinci bir vaazı duyururlar.

“Gâvur icadı olan şekeri çaya katmak caiz değildir.”

Bu fetva üzerine İran halkı şekerleri sokaklara döker. Tekrar hurma ve üzüm gibi eski alışkanlıklarına geri dönerler. Bölgeye iktisadi açıdan darbe yiyen ingilizler mecburen tekrar masaya oturarak, tekliflerini iletirler. Ancak mollalar ingilizlerin teklifine karşı bir teklifle cevap verirler. Önceki anlaşmanın iki katı pay isterler ve İngilizce çaresiz oldukları için teklifi kabul ederler. Fakat şekeri caiz olmaktan çıkardıkları için yeni bir fetva ile durumu düzeltmeye çalışırlar.

“Çaya şeker katmayın dedik lakin sokaklara dökmenizi söylemedik. İsrafın haram olduğun mütevellit, şekerleri sokağa dökmeyin. Şekeri çaya katmayacaksınız, şekeri çaya batırıp ağzınıza sokacaksınız. Böylece her yudumda gâvur icadı şekere boy abdesti aldırmış olacaksınız. Şu andan itibaren böyle içeceksiniz.”

İranlıların kıtlama çay içmesinin sebebi fetva gereği gâvur icadı olan şekere boy abdesti aldırmalarıdır. Kültürler arası etkileşimden dolayı çevre ülkelerde de kıtlama çay içme yaygınlaşmıştır.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0