Konserve Tüketimi İçin Uyarı!

Konserve Tüketimi İçin Uyarı!

Adana’da 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan konserve zehirlenmesi vakasının ardından, uzmanlar konserve tüketimi konusunda vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyarıyor. Besin zehirlenmesi vakalarının yüzde 52’sinin konserve tüketiminden kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, konservelerin evde yapılanlarının tercih edilmesi halinde bunların da belli usullerde üretilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Adana’daki Olay Örnek Oldu!
Geçtiğimiz günlerde Adana’da yaşanan besin zehirlenmesi vakası ülke gündemine bomba gibi düştü. Yaklaşık 1,5 ay önce ev yapımı domates konservesinden yapılan menemeni yiyen aile üyelerinin zehirlendiği ortaya çıkmıştı. Zehirlenme teşhisinin konulmasının ardından tedavi altına alınan anne, baba, oğul ve teyzenin 1,5 ay içinde hayatını kaybetmesi ise şok etkisi yaratmıştı. Bu haberi duyan ve evde konserve yapıp tüketen vatandaşlar arasında ise panik havası yaşanmaya başladı, hatta bazı vatandaşlar hazırladıkları ev yapımı konserveleri çöpe döktü. Hal böyle olunca, konu ile ilgili çalışmalar yürüten beslenme uzmanları vatandaşlara çeşitli uyarılar ve tavsiyelerde bulunmaya başladı. Gıda zehirlenmelerin yaklaşık yüzde 52’lik bir kısmının toksit madde içeren sebze konservelerinden meydana geldiğine dikkat çeken uzmanlar, bu tip vakaların yaşanmaması için ev yapımı konservelerin nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili vatandaşlara önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunuyorlar.

Konservelere Dikkat!
Uzmanlar, konserve hazırlarken ilk dikkat edilmesi gerekenin kullanılan meyve ve sebzelerin niteliği olduğuna dikkat çekiyorlar. Zira kullanılacak meyve ve sebzelerin taze olmalarına ve küflü olmamalarına dikkat etmek gerekiyor. Bu besinlerin iyice yıkanıp temizlenmesi de büyük önem teşkil ediyor. Temizleme ve parçalama işleminin ardından, gerekirse meyve ve sebzelerin pişirilmesi gerektiğini ifade eden beslenme uzmanları, saklama koşullarına çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Cam kaplarda saklanması gereken konserve edilecek meyve sebzelerin açıldıktan sonra 1 ya da 2 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca kapağı şişme yapmış konservelerin tüketilmemesi de büyük önem arz ediyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0