Konutlarda Yeşil Sertifikalı Dönem!

Konutlarda Yeşil Sertifikalı Dönem!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke çapında çevre dostu yerleşim yerleri kurulmasına yönelik yeni adımlar atıyor. “Yeşil Sertifika” adı ile başlatılan yeni uygulama ile çevre dostu olduğu tespit edilen bina ve yerleşim yerlerinin yaşamaya daha elverişli alanlar haline getirilmesi amaçlanıyor. Bakanlık tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Binalar ile Yerleşmeler için Yeşil Sertifika Yönetmelik Taslağı” ile gerekli şartları sağlayan binalara, tespitlerin yapılmasının ardından yeşil sertifika verilecek.

Yeşil Sertifika Verilecek!
Hükümet tarafından Türkiye genelinde faaliyete geçirilen çevre dostu uygulamalara devam ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Binalar ile Yerleşmeler için Yeşil Sertifika Yönetmelik Taslağı” ile çevre dostu binalar ve yerleşim yerlerinin kurulması hedefleniyor. Yeni düzenleme ile ülke çapında “çevreye dost” olma kriterleri temel alınarak inşa edildiği tespit edilen bina ve yerleşim alanlarına yeşil sertifika verilmesine yönelik altyapı oluşturulmaya başlandı.

Yeşil sertifika sahibi olabilmek için, bina sahibi ya da yerleşim alanı temsilcilerinin, bakanlık tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuruları alan bu kuruluşlar, ilk etapta konu ile ilgili uzmanlaşmış kişileri yetkilendirecek ve yetkili kişiler, gerekli inceleme ve raporlamaların yapılmasının ardından sonuçlara ulaşacaklar. Ulaşılan sonuçların bina sahibi ya da yerleşim yeri temsilcisine bildirilmesiyle, belgelendirilmeye hak kazanan bina ve yerleşmelere, bakanlık tarafından belirlenen yeşil sertifika logosunu kullanma izni verilebilecek.

Bu çalışmaların yapılabilmesi adına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde, öncelikle bir Yeşil Sertifika Komisyonu kurulması öngörülüyor. Komisyonun vazifesi, bina ve yerleşmelerin belgelendirilmesi için zorunlu kriterleri belirlemek olacak. Komisyon ayrıca 5 yılı aşmayan dönemlerde kriterlerini güncelleyecek ve yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edilen yeşil sertifikalı kuruluşların belgelerini iptal edebilecek.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0