Kredi Kartlarında Parmak İzi Olacak!

Kredi Kartlarında Parmak İzi Olacak!

Kredi kartı güvenliğinde yeni bir döneme giriliyor. Mastercard şirketi tarafından yürütülen çalışmalarda, 2017 yılı sonuna kadar, kredi kartlarında parmak izi onayı dönemi başlayacak ve PIN kodu ile şifreler tarih olacak. Kredi kartı güvenliği uzun yıllardır tartışılan bir konu. Kartlara her ne kadar kişisel şifre uygulaması getirilse de, şifrelerin unutulabilir, tahmin edilebilir ya da çalınabilir olması da bu uygulamanın yavaş yavaş sonunu getiriyor.

Şimdilerde ise, telefonlarda, bilgisayarlarda, kapılarda, kasalarda ve daha pek çok alanda hayatımıza giren parmak izi teknolojisi için finans sektörü de harekete geçti. Mastercard şirketi bir süredir, kredi kartlarında şifre yerine biyometrik bir parmak izi sensörü kullanımı üzerinde çalışmalarını yürütmekteydi. Çalışmaları tamamlayan şirket, söz konusu teknolojiyi test etmeye başladığını duyurdu.

Mastercard Öncülüğünde!
Biyometrik parmak isi sensörünün unutulan, tahmin edilen ya da çalınan şifre yönteminden çok daha güvenli bir yöntem olduğu bir gerçek. Kredi kartlarının üzerinde yer alan bir bölümün parmak izine duyarlı hale getirileceği bu teknoloji sayesinde, POS cihazlarına şifre tuşlama ya da slip imzalama gibi yöntemler tarihe karışacak. Mastercard söz konusu testleri şu an için Güney Afrika’da uygulamaya koydu. 2017 yılı sonu itibariyle de parmak izi okuyuculu kredi kartlarının tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.
Yeni uygulamada kişilerin parmak izleri, şifreli bir dijital örnek halinde kredi kartı üzerinde yer alan bir çipte saklanacak. Bu çipte kart sahibinin iki parmağına ait izler yer alacak. Her iki parmak izinin de kişiye ait olması gerekiyor, yani ikinci bir kişiye parmak izi sensörlü kredi kartını kullanma hakkı tanınmayacak.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0