Maden İhracatında Rekor Gelir!

Maden İhracatında Rekor Gelir!

Türkiye’de maden ihracatında umut verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından sektörde yılın ilk çeyreği için yapılan değerlendirmeler, geçtiğimiz yıla göre maden ihracatında yüzde 36,77’lik bir artış yaşandığını ve yaklaşık 1,02 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini gösterdi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), maden ihracatı konusunda Türkiye’nin geldiği noktaları değerlendirdi. 2017 yılının ilk 4 ayına dair rakamları analiz eden İMİB, maden ihracatında bir önceki yıla göre artış yaşandığını aktararak, ortaya çıkan rakamları yıl sonu hedeflerini gerçekleştirmede umut verici olarak nitelendirdi. Belirlenen maden ihracatı rakamının 5 milyar dolar olduğunu ifade eden İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, şimdiye kadar gelinen noktayı, bu hedefe ulaşılması hususunda sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi.

Yılın Kalan Zamanı İçin Umut Verici!
Yılın ilk dört ayı için yapılan değerlendirmelerde ulaşılan rakamlar oldukça umut vaat edici oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi değerlendirildiğinde maden ihracatında yüzde 36,77’lik bir artış yaşandığı ve şimdiye kadar 1,02 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiği belirtildi. Rakamlarda ilgili açıklamalarda bulunan Kahyaoğlu, yılın ilk çeyreğinde ulaşılan 1.02 milyar dolarlık ihracat rakamının, 2014 yılından itibaren elde edilen en iyi 3 aylık performans olduğunu dile getirdi. Sevindirici ihracat rakamları ve oranlarının yanı sıra, Türkiye’nin maden ihracatında yeni pazarlara girmesinin söz konusu olumlu gelişmelerde büyük pay sahibi olduğu ifade edildi. Zira Türkiye bu süre zarfında, Afrika kıtasında Burkina Faso, Cibuti, Liberya, Zimbabve ve Benin pazarında; Orta ve Güney Amerika’da ise Nikaragua, Virgin Adaları ve Aruba gibi ülke pazarlarında ilk kez faaliyet göstermeye başladı.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0