Mevsimlik Tarım İşçilerine Müjde!

Mevsimlik Tarım İşçilerine Müjde!

Hükümetin, çalışanlara yönelik başlattığı seferberlik için attığı adımlar hız kesmeden devam ediyor. Başbakanlık tarafından yayınlanan “mevsimlik tarım işçileri genelgesi” ile bu kez işçiler de unutulmadı. Bu genelge sayesinde, mevsimlik tarım işçisi olarak, çalışma maksadıyla başka illere göç etmek zorunda kalan vatandaşların ve ailelerinin bu süreç içinde yaşadığı sorunların giderilmesi hedefleniyor. Bu amaçla işçiler için, temel ihtiyaçların giderilebileceği ortak ve geçici yaşam alanları kurulacak.

Genelge Yayımlandı!
Başbakan Binali Yıldırım’ın imzası ile yayınlanan yeni bir genelge ile mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan vatandaşlar için birtakım yeni imkânlar sunulacak. 36 maddenin yer aldığı genelgede, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla, bulundukları ilden başka bir ile göç etmek durumunda kalan vatandaşlar ve ailelerin yaşadıkların sıkıntıların önüne geçilmesi planlanıyor.

Genelgede dikkat çeken en önemli ayrıntı, mevsimlik tarım işçileri için oluşturulacak geçici yerleşim alanları oldu. İlgili valilikler tarafından, mevsimlik tarım işçilerin yoğun olarak çalıştığı bölgelere kurulacak geçici yerleşim alanları sayesinde işçiler ve aileler için temel ihtiyaçların ve eğitim ve sosyal faaliyetlerin görülebileceği ortak kullanım alanları oluşturulacak. Kurulacak geçici yerleşim alanları, bölgenin coğrafi yapısı göz önüne alınarak oluşturulacak ve bu sebeple emniyetli olması koşuluyla çeşitli prefabrik, betonarme ya da çelik iskeletli yapılar meydana getirilecek. Bu yerleşim alanların yaşanılabilir ve güvenli olması için de çeşitli önlemler alınacak.

Genelgede yer alan bir diğer önemli maddeye göre, mevsimlik işçi ve ailelerine sağlık hizmetlerinin sağlanması adına mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. İl Halk Sağlığı Müdürlüklerince oluşturulacak ekipler tarafından bölge sakinlerine sağlık taraması, aşımalar, gebelik desteği, bebek ve çocuk kontrolleri, üreme ve kadın sağlığı hizmeti gibi imkânlar sunulacak ve bu alanda yeterli sağlık personeli sayısına ulaşabilmek adına istihdam imkanı da sağlanacak.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0