Minibüslerde Artık Panik Butonu Olacak!

Minibüslerde Artık Panik Butonu Olacak!

Artan taciz olayları, toplu taşıma araçlarında yeni bir başlangıcı ortaya çıkarıyor. İstanbul’da ilk kez denenecek olan projeye göre minibüs ve taksi dolmuşlar bu projede değerlendirilecek olan ilk toplu taşıma araçları. Projenin sahibi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu. Proje kapsamında artık yolcular kendini daha fazla güvende hissedecek, olası bir taciz halinde ise can güvenliği tehdit altında olmaktan kurtulacak.

Panik Butonu ve Kameralı Takip!
Toplu Ulaşım Hizmetleri’nin bağlı olduğu müdürlük tarafından geliştirilen projede araçlarda yer alacak ek donanımlar panik butonu ve kamera olacak. Yolcular kendini güvende hissetmediği zamanda panik butonuna basacak ve o anda sistem belediyenin ulaşım hizmetleri müdürlüğü bölümüne çağrı göndererek durum bildirimi yapacak. Bu durumda araçtaki GPS sayesinde araç yeri tespit edilecek.

Tespit edilen aracı bulmak anlık olurken, kameralar ile de olan biten görüntülenebilecek. Proje sayesinde yolcular toplu taşıma araçlarını daha güvenli şekilde kullanabilecek. Proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olsa da zaman içerisinde diğer belediye ve illere de örnek teşkil edebileceği düşünülüyor. İlk olarak minibüs ve taksi dolmuşlarda yer alacağı bildirildi. Belediye otobüslerinde, metro vb ulaşım araçlarında da kullanılması yönünde talepler gelecektir. Bu konuda belediyenin ilerleyen zamanda girişimleri artabilir.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0