Mülteci Teknesi Alabora Oldu! 16 Ölü…

Mülteci Teknesi Alabora Oldu! 16 Ölü…

Türkiye’den yurt dışına kaçak olarak geçmeye çalışan mülteci teknesi, şiddetli rüzgâr sebebiyle dalgalara kapıldı ve alabora oldu. Middilli’ye yakın bölgede gerçekleşen olayda ilk verilere göre 16 kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Sayının ise artmasından endişe ediliyor. Mülteciler arasında kaybolanların da olduğu belirtiliyor.

Tekne içerisinde toplam kaç kişinin olduğu henüz tespit edilemezken tahmini 30 kişinin yer aldığı bilgisi var. Hayatını kaybeden mültecilerin cesetlerinin kıyıya vurduğu ve kıyıdan toplandığı bildirildi. Korkulan ise ölü sayısının artması. Alabora olan tekneden kurtulanlar da yok değil. Teknenin dalgalara maruz kalarak su altında kalmasıyla bazı mültecilerin hayatta kaldığı, Yunan sahil güvenlik ekiplerinin ise hızlı şekilde müdahele ettiği görüldü.

Arama Devam Ediyor!
Midilli adası açıklarında gerçekleşen olay için aramalar ise aktif şekilde devam ediyor. Fakat gelen haberler pek olumlu yönde değil. Kıyıya çıkabilen mülteci sayısı azınlıkta görünüyor. Yunanistan’ın farklı adalarında ulaşılan cesetler üzüntü yaratırken, bölgedeki balıkçı tekneleri de kurtarma çalışmalarına yardımcı oluyor. 2 Kadın mülteciyi kurtaran balıkçılar, iki kadını güvenli şekilde sahile çıkarmayı başardı.

Türkiye’den Yunanistan’a geçiş yapmayı planlayan mülteciler arasında sık sık aynı durum yaşansa da, bir kurtuluş yolu olarak mülteciler bu girişimi yapmaktan çekinmiyor. Bu zamana kadar binlerce mülteci, Yunanistan’a geçmeyi başarırken, şuan aktif 14 bine yakın mültecinin kaydı bulunuyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0