NASA’dan Duyuru Var!

NASA’dan Duyuru Var!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, hız kesmeden devam ettiği araştırmaları ile ilgili ulaştığı bir takım bulguları ilan etmeye hazırlanıyor. Dünya dışı yaşamla ilgili olarak sürdürülen araştırmalarda çeşitli sonuçlara ulaşan ajans, Türkiye saatiyle bu akşam saat 21.00’da yapılacak basın toplantısında önemli açıklamalar yapacağını duyurdu. NASA geçtiğimiz aylarda benzer bir toplantı düzenleyerek, Dünya benzeri 7 adet gezegenin keşfedildiğini açıklamıştı.

Okyanus Gezegenleri ile İlgili Bilgi!
Dünya dışı uzay araştırmalarında elde ettiği başarıyla adından söz ettiren Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bir süredir sürdürmekte olduğu çalışmalarını tamamladığını ve önemli bulgulara ulaşıldığını açıklamıştı. Dünya dışı yaşam araştırmalarına katkı sağlayacak yeni keşiflerini açıklayacağını ilan eden ajans, Türkiye saatiyle bu akşam saat 21.00’da, Washington’daki NASA Merkezi’nde bir basın toplantısı verecek. Söz konusu basın toplantısında açıklanacak olan keşiflerin, güneş sisteminde bulunan, dünya dışındaki, okyanuslar kaplı olduğu düşünülen gezegen ve uydulara dair bir takım bulgularla alakalı olduğu açıklandı. Bir süredir Hubble Uzay Teleskobu ve 2004 yılından bu yana Satürn gezegeninin yörüngesinde yer alan Cassini uzay aracı yardımıyla araştırmalarını sürdüren NASA’nın yapacağı yeni açıklamalarda dünya dışı yaşama dair önemli bulgularda bahsedeceği tahmin ediliyor.

Dünya haricinde, güneş sisteminde okyanuslar kaplı gezegen ve uydular olduğu biliniyor. Bunların başında ise, Jüpiter’in uyduları olan Europa, Ganymede ve Callisto; Neptün’ün uydularından Triton; Satürn’ün uyduları Enceladus, Mimas, Titan’ın geldiği biliniyor. Ayrıca gezegen olup olmadığı sürekli tartışılan ve son olarak “cüce gezegen” adlandırılmasıyla tanımlanan Plüton da, okyanusla kaplı yapılardan biri olarak biliniyor. Venüs ve Mars gezegenlerinin de geçmişte bu kategoriye girdiği, ancak zamanlar yapısındaki suyu kaybettiği de bilinmekte. NASA’nın bu akşam itibariyle yapacağı açıklamaların ise, bu gezegenler ve uyduları kapsamında olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0