Öğretmenlerden Stres İçin Uyarı!

Öğretmenlerden Stres İçin Uyarı!

İkinci dönem sınavları yarın itibariyle başlayacak ve iki gün sürecek TEOG sınavı için geri sayım başladı. Sınava saatler kala, öğrenciler arasında panik ve kaygı havasının esmeye başlamasıyla uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar sınavın zor olmayacağını ve derslerine aksatmadan çalışan her öğrenci tarafından rahatlıkla yapılabileceğini ifade etse de, öğrencilerin ufak da olsa tedirginlik duymalarının normal olduğuna değinen uzmanlar, stresle baş etme hususunda öğrencilere uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.

Stres Yapmayın!
İkinci dönem sınavları 26 Nisan 2017 Çarşamba ve 27 Nisan 2017 Perşembe günü uygulanacak TEOG sınavı için geri sayım başladı. Sınava saatler kala öğrencilerde sınav stersinin giderek artmasının normal olduğunu belirten uzmanlar, mühim olanın sınav esnasında söz konusu stresle baş edebilmek olduğunu belirtiyorlar. Bu konuda öğrencilere çeşitli uyarılarda bulunan uzmanlar, sınavın zor olmayacağını ve stresle baş edilebildiği sürece rahatlıkla üstesinden gelinebilecek bir sınav olduğunu öğrencilerin unutmaması gerektiğini vurguluyorlar. Bu kapsamda uzmanların öğrenciler için verebileceği tavsiyeler ise şöyle:

• Sınav esnasında heyecanlandığınızı ve bu sebeple soruları anlamadığınızı fark kederseniz, sınava bir süre ara vererek derin nefes almayı deneyin. Bir süre sonra rahatladığınızı fark edeceksiniz.
• Sınavda oturum aralarında arkadaşlarınızla soruları tartışmaktan kaçının. Sorular üzerinde konuşmak yaptığınız hataları fark edip kaygı duymanıza neden olarak, sonraki testlerdeki performansınızı olumsuz etkileyecektir.
• Soruları dikkatli okuyun, acele etmeyin. Sizden istenen kısmın ve özellikle olumsuz kısımların altını çizin.
• Cevabını bilmediğiniz sorular üzerinde çok fazla durmayın, diğer sorulara geçin ve turlama tekniği kullanın. Ancak sınavda vereceğiniz yanlış soruların doğru cevapları etkilemeyeceğini unutmayarak, boş soru bırakmayın.
• Her testin ilk beş sorusunda hata yapma oranı daha yüksek olduğunda, bu soruları daha dikkatli çözün, vaktiniz kalırsa bu sorular üzerinde bir kez daha düşünün.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0