OHAL İçin Uzatma Kararı!

OHAL İçin Uzatma Kararı!

Türkiye 3 aylık yeni bir OHAL dönemine giriyor. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal durumunun uzatılmasının talep edildiği öğrenildi. Sonrasında yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında da OHAL süresinin 3 ay daha uzatılması kararı alındı.

3 Ay Daha Uzatılabilir!
15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan OHAL kararı, ikinci kez uzatıldı. İlki geçtiğimiz Aralık ayında tamamlanan OHAL döneminin uzatılması kararı alınmıştı. İkinci 3 aylık OHAL süresinin de tamamlanmasının ardından, 19 Nisan 2017 gününden itibaren OHAL süresinin ikinci kez uzatılmasına karar verildi. Dün ilk olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, “olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır” ifadesi yer aldı. Açıklamada, yurt bütününde uygulanan olağanüstü halin değerlendirildiği ve uzatılması yönünde tavsiye kararı alındığı bilgisi yer aldı.

MGK toplantısının ardından bu kez Bakanlar Kurulu toplandı. Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, referandum sonuçları ve olağanüstü hal konuları değerlendirildi. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu. MGK’dan gelen tavsiyenin değerlendirildiğini belirten Numan Kurtulmuş, Bakanları Kurulu’nda OHAL döneminin 3 ay daha uzatılma kararının alındığını ifade etti. OHAL’in 19 Nisan Çarşamba gününden itibaren 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının imzalandığını ve TBMM’ye arz edildiğini belirten Numan Kurtulmuş, terör örgütleriyle etkin bir mücadele sürdürülebilmesi için OHAL’e ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0